Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Küba Sosyalizmi Kocaeli’nde anlatıldı

10 Kasım, 2014 | 12:29

Sol Dergisi ve Jose Marti Küba Dostluk Derneği tarafından organize edilen ‘Küba Sosyalizmini Anlamak’ isimli panel, İzmit Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Küba Devrimini anlatan “Devrime Övgü” filminin ardından, sosyalizm mücadelesinde hayatını kaybedenlerle birlikte, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Nasuh Mitap anıldı. Sol’un haberine göre; Moderatörlüğünü Ufuk Saka’nın üstlendiği etkinlikte açılış konuşmasını JMKDD Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Somel yaptı. Küba Büyükelçisi Casals, Küba Sosyalizmi, eğitim ve kültür politikaları hakkında bilgi verdi.

Açılış konuşmasında Gözde Somel, Küba’daki durumu ve Küba ile dayanışmanın öneminden bahsetti. Somel konuşmasında “20.yy da bir barbarlık çağı yaşanırken Küba buna var gücüyle direniyor. Tarihsel olarak insanlık için en ileri nokta olan sosyalizmin geçici olarak geriye düştüğü çağımızda, Küba barbarlık çağının karalığında bir umut ışığı olarak nöbet tutmaktadır.” dedi. Somel ayrıca, Küba’nın mütevazı kendi kendine yetebilen bir ülke olmayı aşıp 50 bin Kübalı sağlıkçının 66 ülkede sağlık hizmeti verdiğini belirtti.

Büyükelçi Casals ise konuşmasında, her yaştan kişinin tamamen ücretsiz eğitim alabildiğini, ilkesel olarak herkes için eğitimin zorunlu, evrensel ve iş-eğitim olarak bağdaşık olduğunu söyledi. Şu an için nüfusun neredeyse tamamının okuma-yazma olduğunu söyleyen Casals, eğitimin dayanışma ve paylaşım içerisinde olduğunu on binlerce Kübalının, Küba ve ülke dışında eğitim veriğini, bütçenin büyük kısmının eğitim ve sağlık konusunda harcandığını aktardı.

Küba Ekonomisinin güncellenmesinin gündemde olduğunu söyleyen Casals, Fidel’in zihinsel olarak bir sorunu olmadığını bir takım sağlık sorunlarından dolayı emekliye ayrıldığını ekledi. Etkinlik soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Fidel Castro, Fidel Castro küba, Gözde Somel, Gözde Somel kimdir, İzmit Halk Eğitim Merkezi Salonu, Jose Marti, Jose Marti Küba Dostluk Derneği, Küba, Küba Büyükelçisi Casals, Küba Devrimi, Küba Dostluk Derneği, küba ekonomisi, Küba Haberleri, Küba sosyalizm, Küba Sosyalizmini Anlamak, Sol Dergisi, Sol Dergisi küba,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları