Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Küba Sağlık Sistemini Karalamaya Kimsenin Gücü Yetmez

16 Kasım, 2016 | 20:39

Küba sağlık sisteminin karalanmaya çalışılmasının ortaya çıkmasının ardından José Marti Küba Dostluk Derneği’nden konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

Küba sağlık sisteminin karalanmaya çalışılmasının ortaya çıkmasının ardından José Marti Küba Dostluk Derneği’nden konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

Küba‘nın kanser aşılarının Türkiye’de yetkisiz şekilde pazarlanma girişimine Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği bir açıklama yaparak tepki göstermişti. Bu açıklama sonrası kişisel çıkarları zarar gören kesimler Küba sağlık sistemini hedef alan çirkin bir saldırı hazırlığı içerisine girdi.

Sol Haber’in ulaştığı bir yazıda, elçilik tarafından yapılan uyarının ardından Küba’dan sağlık hizmeti alamayarak mağdur olduğunu iddia eden sözde hasta yakınlarının imzasıyla bir karalama kampanyasına hazırlanıldığı ortaya çıkmıştı.

Gelişmeler üzerine José Marti Küba Dostluk Derneği (JMKDD) bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Küba’nın sağlık sistemini karalamaya kimsenin gücü yetmez” denildi.

José Marti Küba Dostluk Derneği Yönetim Kurulu imzasıyla yayınlanan açıklamanın ilgili kısmı şu şekilde;

Dünyada ve ülkemizde sağlık sektörünün ticarileşmiş olması, Küba’daki tedavi olanaklarını kar kapısı olarak gören çevrelerin türemesine ve ihtiyaç sahibi hasta ve hasta yakınlarının yasal olmayan yollardan ve çoğu zaman boş umutlarla yönlendirilmesine yol açmaktadır.

Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, geçtiğimiz aylarda bu konuda kamuoyunu uyarıcı açıklamalarda bulunmuş ve Türkiye’de hiçbir kurum veya kuruluşun Küba’ya ‘sağlık turizmi’ düzenleme yetkisi bulunmadığına dikkat çekerek Küba’daki tedavi olanaklarına ilişkin en sağlıklı ve güvenilir bilginin şu an için elçilik kanalıyla temin edilebileceğini vurgulamıştır.

Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamanın, ‘sağlık turizmi’ düzenleme yetkisi olduğunu iddia eden bazı kesimleri rahatsız ettiği anlaşılmaktadır. Nitekim geçtiğimiz günlerde çeşitli medya organlarında çıkan haberler, çıkarları zedelenen çevrelerin Büyükelçiliği ve Küba sağlık sistemini hedef alan bir karalama kampanyasına hazırlandığına işaret etmektedir. Kampanya kapsamında, sözde hasta yakınları tarafından imzalanacak olan bir ‘şikayet dilekçesinin’ dolaşıma sokulması ve Küba sağlık sisteminin Türkiye’deki hastalara ‘ambargo uyguladığına’ ilişkin kara propaganda yapılması planlanmaktadır.

Derneğimiz ne Küba halkını, ne onun ülkemizdeki temsilcisi olan Büyükelçiliği, ne de büyük bir özveriyle hizmet veren Küba sağlık sistemini hedef alan böylesi alçakça girişimlere tenezzül edilmeyeceğini ümit etmektedir.

Geçmişte kimi siyasetçiler tarafından sarf edilen kendini bilmezce sözler bir yana, Türkiye halkı daima Küba halkıyla büyük bir sevgi ve kardeşlik bağı içinde olmuştur. Derneğimiz, bu sevgi ve kardeşlik bağına kişisel çıkar uğruna zarar vermeyi göze alacak her türlü girişimin karşısında olacağını kamuoyuna saygıyla duyurur.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
kanser aşısı, Kanser Tedavisi, Küba,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları