Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Küba Devrimi sonrası gelen olimpiyat başarısı

18 Ağustos, 2016 | 07:27

Küba

Yıllarca ABD ambargosu ile mücadele eden Küba, Latin Amerika adına olimpiyatlarda en çok madalya kazanan ülke. Peki bu başarının arkasında ne yatıyor?

11 milyonlu nüfusuyla Karayipler’de küçük bir ada ülkesi olan, gelirinin belli bir kısmını turizmden elde eden ve 50 yılı aşkın bir süredir ABD ambargosu ile mücadele veren Küba, Rio 2016 Yaz Olimpiyatları’nda kazandığı madalyalarla ön plana çıktı.

Latin Amerika’nın olimpiyatlar tarihinde en çok madalya kazanan ülkesi Küba’nın bu başarısının altında yatan gerçek ne Cevabı basit, ülkede yaşanan sosyalist devrim…

Madalyalar Küba Devrimi sonrası gelmeye başladı

ABD’nin Küba’ya 50 yıldan daha uzun süredir uyguladığı, spor endüstrisini de kapsayan yaptırımlara karşın, 11 milyon nüfuslu ülke olimpiyatlarda başarısını sürdürüyor. teleSUR’da yer verilen bilgilere göre, bugüne kadar olimpiyatlarda toplamda 79’u altın, 67’si gümüş olmak üzere 209 madalyası olan Küba, bu madalyaların 197’sini devrimden sonra aldı.

Küba, 1959 Devrimi sonrası ülkenin spor eğitimine yatırımını artırdı ve sporcu yetiştirmek için yeni kurumlar kurdu. 1900-1960 arasında yalnızca 12 olimpiyat madalyası alabilen Küba, devrim sonrası bu sayıyı 197’ye çıkardı. Küba 209 madalyanın 67’sini boks, 40’ını atletizm, 35’ini ise judo dalından aldı.

Mijain Lopez Nunez

Başarı Rio’da da devam ediyor

Bu yıl Brezilya‘nın ev sahipliğinde düzenlenen Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda ise Küba şuana kadar 2 Altın 2 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak ülkeler sıralamasında 22. sırada yer aldı. Hatırlanacağı üzere Kübalı güreşçi Mijain Lopez Nunez, grekoromen stil 130 kiloda milli güreşçi Rıza Kayaalp’ı yenerek altın madalyaya uzanmıştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
1959 Devrimi, ABD, ABD Küba, Küba, Küba 1959 Devrimi, Küba Devrimi, Küba olimpiyat, Küba Rio, Mijain Lopez Nunez, rio 2016, Rio 2016 Yaz Olimpiyatları, Rıza Kayaalp, Yaz Olimpiyatları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları