Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Küba, çıkış vizesini kaldırdı

14 Ocak, 2013 | 21:46

Küba, çıkış vizesini kaldırdı

Küba’da seyahat devrimi!

Kübalıların ülke dışına çıkışına kısıtlamalar getiren çıkış vizesi kaldırıldı.

Kübalılar, dün itibarıyla geçerli olan yeni uygulamanın ilk gününde, seyahat acentelerinin ve göçmen bürolarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Başkent Havana’daki yabancı misyonlar, vize için kendilerine başvuran Kübalıların sayısının son haftalarda arttığını bildirdi.

Küba Komünist Partisi yayın organı Granma’nın geçen yıl ekim ayında yayımladığı hükümet duyurusunda, Kübalıların 13 Ocak 2013’ten itibaren çıkış vizesi olmaksızın ülke dışına seyahat edebileceği ve ilgili makamlara, gidecekleri ülkeden davet mektubu sunmak durumunda kalmayacağı bildirilmişti.

Yeni uygulamayla, düne dek ülke dışında 11 aydan fazla kaldıklarında oturma izni ve diğer haklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Kübalılar, bundan sonra deniz aşırı ülkelerde 24 ay kalabilecek ve gerektiğinde bu sürenin uzatılması için başvurabilecek.

Bununla birlikte Küba, özellikle ABD’ye beyin göçünü önleyebilmek amacıyla, bazı meslek gruplarına seyahat sınırlaması getirebilecek.

Çıkış vizesi, göçmen politikasına büyük önem veren Küba’da, vatandaşların ülke dışına çıkmasını zorlaştıran zahmetli bir bürokratik prosedür olarak niteleniyordu.Kübalılar, yurtdışında sürgünde yaşayan yakınlarını görebilmek için büyük sıkıntı yaşamak zorunda kalıyordu. Çünkü Küba’da yurt dışı çıkış vizesi, yurt dışında yanında kalınacak yakından davetiye, ortalama aylık maaşın 20 dolar olduğu ülkede 200 dolara mal oluyordu.

İnsan hakları grupları, bu uygulamanın temel insan haklarından biri olan seyahat özgürlüğünü ihlal ettiğini savunuyordu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
çıkış vizesi, Havana, Küba, Küba çıkış vizesi, Küba Devrimi, Küba Haber, Küba Haberleri, Küba Havana, Küba Komünist Partisi, Küba Seyahat, Küba seyahati, Kübada seyahat, Raul Castro,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları