Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Küba’ya ambargonun bedeli 116 milyar dolar

11 Eylül, 2014 | 12:22

Küba, sosyalizmi seçtiği son 55 yıl içinde, ABD tarafından uygulanan ambargo nedeniyle 116,8 milyar dolarlık bir ekonomik kayba uğratıldı.

Kübalı yetkililer, ambargonun geçtiğimiz yılki maliyetinin 3.9 milyar dolar olduğunu belirtiyor. Çarpıcı rakamlar, Küba hükümetinin her yıl Birleşmiş Milletler’e ambargonun sonlandırılması için hazırlayıp sunduğu bir rapor çerçevesinde yayınlandı.

Sol’un haberine göre, Birleşmiş Milletler’in çözüm konusunda son 22 yıldır kesintisiz olarak sergilediği tutum ise ambargoya engel olamıyor. Geçtiğimiz yıl BM’de yapılan oylamada 188’e karşın ABD ve İsrail’in 2 oyuyla ambargonun kaldırılması yönünde ezici bir çoğunlukla karar birliğine varılmıştı.

Sovyetler Birliği’nin çözülmesinden bu yana, Küba’ya ABD dışında hiçbir ülke ambargo uygulamıyor.

Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Abelardo Moreno gazetecilere verdiği hazırladıkları rapora ilişkin demeçte, “Dünyanın hiçbir yerinde ABD hükümetinin öncülüğünde 55 yıldır Küba’ya karşı uygulanan ambargo kadar terörize edici ve ve bütün bir halkın insan haklarını alçakça ihlal eden bir uygulama yoktur, hiç olmamıştır” dedi.

ABD, her geçen yıl ambargo için daha sert yasalar çıkarırken, hem Küba hem de ABD’de iş yapan üçüncü dünya ülkelerinin şirketlerine dönük olarak da artan para cezaları uygulandığı biliniyor.

Raporda; ambargonun 2013 Nisan ayı ile 2014 Haziran’ı arasında Küba dış ticaretine 3.9 milyar dolar zarar verdiği, ambargonun olmadığı takdirde Küba’nın sadece rom ve puro satışından 205.8 milyon dolar kazanabileceği belirtiliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD ambargo, Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler Küba, Küba, Küba ABD, Küba Ambargo, Küba Amerika, Küba Amerika ambargo, Küba Amerika haberleri, küba ekonomi, Küba Haberleri, Küba sosyalizm, Küba Turist, Küba Turizm, Küba Turları,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları