Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Küba ve ABD’nin normalleşme kararının yansımaları

22 Aralık, 2014 | 12:09

Küba ve Amerika’nın diplomatik ilişkileri normalleştirme kararı, dünya gündeminin bir numaralı konusu oldu. Avrupa ve Latin Amerika başta olmak üzere, neredeyse tün dünya normalleşme girişimini olumlu karşıladı.

Küba ile Amerika arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi için atılan adım, dünya gündeminin bir numaralı konusu. NationalTurk’ün haberine göre, Kübalıların büyük bölümü, Devlet Başkanı Raul Castro ve ABD tarafından atılan bu adımı desteklerken, ABD cephesinde ise Barack Obama’nın yeni Küba politikasına karşı çıkan muhalifler, diplomatik ilişkilerin yeniden inşası çabalarını engelleyecekleri tehdidinde bulundu.

Havana’da Telegraph gazetesine konuşan Küba lideri Raul Castro’nun kızı Mariela Castro da ABD ve Küba’nın diplomatik ilişkileri normalleştirme kararı almasını değerlendirdi. Küba’nın kapitalizme dönemeyeceğini ifade eden Mariela Castro, “ABD, Küba ’nın kapitalizme döneceğini düşünüyorsa hayal kuruyor” dedi.

Papa Franciscus’un hem Küba Devlet Başkanı Raul Castro’ya hem de ABD Başkanı Barack Obama’ya yazdığı mektuplarla katkı sunduğu süreci dünya liderleri de olumlu karşıladı.

Latin Amerika’daki ve Avrupa’daki liderler Obama ve Castro’nun attığı bu cesaret verici adımı takdir etti. Avrupa Birliği, iki ülkenin bu girişiminin tarihi dönüm noktası olduğunu kaydetti.

Şili Dışişleri Bakanı Heraldo Munoz, bunun Amerika’da soğuk savaşın bittiğinin başlangıcı olduğunu belirtti. Küba lideri Fidel Castro’nun yakın dostu Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da tarihi yakınlaşmanın Fidel’in zaferi olduğunu ifade etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Küba ile ABD arasında diplomatik temasların başlayacak olmasından duyduğu memnuniyeti vurguladı.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise ABD’nin Küba’daki sorumluluğunun arttığını söyleyerek Küba halkının geleceği için uzun vadeli gerçek reformları hayata geçirme cesaretinin gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Küba devrimi, Fidel Castro ve Che Guevara ile tanınan Küba hakkında video görüntüleri

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD Başkanı, ABD Başkanı Barack Obama, Barack Obama, che guevara video, che video, Fidel Castro Video, Hillary Clinton, Hillary Clinton küba, Küba, Küba ABD, küba adası video, Küba Ambargo, Küba Amerika, Küba Amerika ambargo, küba devrimi video, Küba Haberleri, Küba lideri Raul Castro, Küba Turizm, Küba Turu, küba video, Latin Amerika, Latin Amerika haberleri, Latin Amerika Küba, Mariela Castro, Mariela Castro havana, Mariela Castro kimdir, mariela castro küba, Nicolas Maduro, Papa Franciscus, Papa Franciscus amerika, Papa Franciscus küba, Raul Castro, Raul Castro kızı, Raul Castro Küba, Şili, Şili küba, Venezuela Devlet Başkanı, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları