Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Küba ABD ilişkilerinde 55 senatörden yeni girişim

27 Mayıs, 2017 | 15:38

ABD’li 55 senatör, Küba seyahatinde turist kısıtlamalarını ortadan kaldırmak için harekete geçti.

NationalTurk’ün haberine göre eski ABD Başkanı Barack Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro, eski düşman ülkeler arasındaki ilişkileri eritmek için karşılıklı anlaşma yaptıktan üç yıldan sonra, ABD Senatörleri seyahatin daha da ilerletilmesi için çalışmalara başladı.

Perşembe günü, Jeff Flake ve Patrick Leahy liderliğindeki 55 ABD Senatörü, Küba’ya turizm amaçlı seyahat etme konusundaki kısıtlamaları ortadan kaldıran “Küba’ya Seyahat Özgürlüğü Yasası” için çalışma başlattı.

2016 yılında ülkeler arasındaki bazı seyahat kısıtlamaları kaldırıldıktan sonra Küba’ya gelen Amerikalı ziyaretçilerin sayısında büyük artış yaşanmıştı. 2016 yılında 4 milyonu aşkın ABD vatandaşı Küba’yı ziyaret etti. Bu rakam 2015’e göre yüzde 13 artış demekti.

Ancak Küba seyahati için kısıtlamalar hala devam ediyor. ABD’li gezginler, dini faaliyetler, insani yardım projeleri, gazetecilik faaliyetleri ve “Küba halkı için destek” olmak üzere 12 onaylı kategoriye girmek zorundalar. Perşembe günü çalışmalarına başlanan yeni kanun tasarısı seyahat kısıtlamalarının tamamının kaldırılmasını amaçlıyor.

2015’te yapılan bir ankette, Amerikalıların% 81’i Küba’ya daha fazla seyahat etmeyi desteklediklerini gösterdi. Ancak Başkan Donald Trump, hükümetin politik özgürlükleri geri yüklemesi ve siyasi tutsakları serbest bırakmaması durumunda Obama’nın Küba politikasındaki değişiklikleri tersine çevireceğini söylemişti. Önümüzdeki haftalarda ABD-Küba politikalarına ilişkin bir gözden geçirme çalışmalarının da yapılması bekleniyor.

Senatör Jeff Flake yasaya ilişkin yaptığı açıklamada “”Küba’ya seyahat eden ABD vatandaşlarına yasağı kaldırmak, Kübalılar ile Amerikalılar arasındaki temasın artmasıyla anlamlı bir değişimin yolunu açabilir ve adanın girişimcilere ve özel sektöre yarar sağlayacağı kesin” dedi.

Amerikan Küba ticaret örgütü Engage Küba’nın başkanı James Williams ise “Küba’ya seyahat eden Amerikalıların artışı sadece ABD turizm ve seyahat sektörlerinde istihdam yaratmakla kalmadı, aynı zamanda Küba’nın büyüyen özel sektörünü önemli ölçüde güçlendirdi” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD, Küba, Küba Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları