Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Küba 1 Mayıs’a hazırlanıyor

19 Mart, 2014 | 16:02

Küba 1 Mayıs

1 Mayıs İşçi Bayramı’nın en coşkulu şekilde kutlandığı Küba’nın başkenti Havana’da hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. 1 Mayıs Küba ‘da yine unutulmaz görüntülere sahne olacak.

Her yıl büyük bir bayram havasında geçen 1 Mayıs için Küba’ya bu yıl da diğer ülkelerden büyük katılım bekleniyor. Küba halkı ile beraber yaklaşık 50 ülkeden binlerce işçinin katılacağı 1 Mayıs için hazırlıklar sürüyor. Sayıları yüzbinlere varan göstericilerle dünyada en kitlesel 1 Mayıs ‘ların gerçekleştirildiği kentlerden biri olan Küba’nın başkenti Havana bu yıl da büyük gösterilere imza atacak…

İlk kez 1856′da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886′da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da yapılan gösterilere 500 bin işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm heyacanı ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin yinelenmesi engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889′da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi. Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
1 mayıs 2014, 1 Mayıs Küba, 1 Mayıs Küba coşkusu, Beşiktaş 1 Mayıs, Beşiktaş Küba, Halkın Takımı, Halkın Takımı 1 Mayıs, Halkın takımı küba, Küba 1 Mayıs, Küba 1 Mayıs coşkusu, Kübada 1 mayıs,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları