Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Güzeloğlu: Kruvaziyer turizmi Mersin’in refahını artıracak

25 Ocak, 2012 | 16:08

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, kruvaziyer deniz turizminin ilin refahını artıracağını belirtti.

Vali Güzeloğlu, yaptığı açıklamada, kruvaziyer turizmin dünyanın yeni turizm hareketi olarak öne çıktığını ifade etti. Güzeloğlu, bu konuda kentin dinamikleri ile birlikte sıkı bir çalışma yaptıklarını vurguladı.

Dünyada giderek popülaritesi artan kruvaziyer turizmi için Mersin’in çok uygun bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Güzeloğlu, kruvaziyer turizminin yüksek gelire sahip turist gruplarına dönük bir turizm olarak öne çıktığını kaydetti.

Kruvaziyer turizmin, farklı sektör ve kurum işbirliği ile gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çeken Güzeloğlu, ortak çalışmaların kentin refahının gelişmesine de katkıda bulunacağını söyledi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile İzmir Ticaret Odası (İZTO) arasında imzalanan protokol ile birlikte ‘Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi’nin üçüncüsünü bu yıl içerisinde Mersin’in ev sahipliği ile gerçekleşeceğine dikkat çeken Güzeloğlu, “Bu yılki kongrenin ana teması şüphesiz kruvaziyer turizmi olacaktır.” dedi. 2013 Akdeniz Oyunları’nın da kruvaziyer turizmine dönük çalışmalar için çok önemli bir avantaj olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, şöyle devam etti:

“Mersin, sahip olduğu potansiyeller açısından kruvaziyer turizminde Doğu Akdeniz’de alternatifsiz bir kenttir. 2013 Akdeniz Oyunları kapsamında kentimize gelecek olan yerli ve yabancı turist sayısı da düşünüldüğünde, ‘Yüzer Oteller’ fikri, kruvaziyer turizmine dönük başlatılan çalışmalardan üzerinde fazlasıyla duracağımız bir konudur. Dolayısıyla, 2013 Akdeniz Oyunları’nı, ilimizde kruvaziyer turizminin gelişmesi açısından en önemli dönüm noktası olarak görüyoruz.”

Kruvaziyer turizm için Mersin Limanı’nda yolcu gemilerinin yanaşacağı rıhtım yapılması için çalışmalara başlandığı bilgisini veren Güzeloğlu, “Kentimize kazandırmayı planladığımız 600 metre uzunluğunda ve gemiden inen yolcuları tura çıkarmak için aynı anda 60 otobüsün park edebileceği ‘Rıhtım Projesi’ bittiğinde, 300 metrelik iki kruvaziyer gemisi de aynı anda rıhtıma yanaşabilecektir.” ifadesini kullandı.

Projenin hizmete girmesi ile ayakkabı boyayan insandan küçük esnafa kadar herkesin faydalanacağını anlatan Güzeloğlu, şunları kaydetti:

“Çünkü limana inen turistlerin tur programlarına, uluslararası fuarlarda tanıtım yaptığımız Tarsus, Antakya ve Silifke’deki kutsal mekânlar, Tarsus-Kazanlı Turizm Kompleksi, Göksu Deltası ve Toroslar’daki doğal güzellikler, Adana, Gaziantep’teki tarihi, doğal merkezler de eklenecek. Rıhtım Projesi’nde, şimdilik hedef gemilerin uğradığı liman olsa da başka alanlardaki yatırımların tamamlanmasının ardından entegrasyon süreci başlayacak. Bölgesel Çukurova Havaalanı’nın da devreye girmesiyle, Mersin’in kruvaziyer turizminde ana liman olarak yolcu toplanma merkezi olması kaçınılmaz hale gelecek.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kruvaziyer, Kruvaziyer Turizm, Kruvaziyer turizmi, Kruvaziyer turizmi Mersin, Mersin Limanı, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Vali Güzeloğlu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları