Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kruvaziyer Turist Neden Bizden Vazgeçti?

17 Ocak, 2017 | 11:30

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, kruvaziyer turizmdeki düşüşü Meclis gündemine taşıdı.

Kruvaziyer Turist Neden Bizden Vazgeçti?

Mustafa Ali Balbay, “kruvaziyer turist neden bizden vazgeçti?” diye sorduğu önergesinde “Kruvaziyer turizm dünyada hızla gelişiyor, gittiği ülkelere ve şehre de oldukça büyük ekonomik katkı sağlıyor. Dünya genelinde kruvaziyer turist dağılımına baktığımızda yüzde 84’ünün ABD’li olduğu görülüyor. Turizmin güzergâh tercihinde ise Karayipler ve Bahamalar’dan sonra, ülkemizin de içinde olduğu Akdeniz Bölgesi ikinci sırada geliyor. Ülkemizde ise İstanbul, Kuşadası ve İzmir gelen yolcuların yüzde 75’ini ağırlıyor. 2003 yılında 581 bin yolcunun geldiği ülkemiz, 2013 yılında 2,2 milyon kişiye ulaşmıştır. Ancak 2013 sonrası yıllarda keskin bir düşüş yaşanmaktadır. Neden?” ifadelerini kullandı.

Balbay, tercihteki ani düşüşün önlenmesi için fuarlar kenti İzmir’de “Uluslararası Kruvaziyer Turizm Fuarı” yapılmasını önererek şunları söyledi:

“Ülkemizin tarihi, turistik ve kültürel pek çok zenginliği var. Belli bir ekonomik gelire sahip dünya insanlarının tercihi olan bir turizm sektörü bu. O halde hükümet sektörün ihtiyacı olan imaj ve tanıtım kampanyalarını yürütmeli. Bu konuda neler yapılıyor biz bilmiyoruz. Tek amaçları Erdoğan’ı başkan yapma hevesleri. Başkanlık turizme ne katacak? Biz muhalefet olarak ülkenin asıl sorunları ile meşgulüz. Gündeme taşıdığım bu soruna dairde çözüm öneriyorum. Öncelikle ülkemize kruvaziyer turist getiren turizm acentelerine sınıflarına göre destek verilmeli. İzmir’de Uluslararası Kruvaziyer Turizm Fuarı yapılmalı.”

Mustafa Balbay, ayrıca Turizm Bakanı Nabi Avcı’dan şu sorularına yanıt istedi:

1. Kruvaziyer turist olarak ülkemize gelen, giden ve transit yolcu sayısı 2003 – 2016 arası yıllar itibarıyla kaç kişidir? Ülkemiz turizm ekonomisine katkısı ne olmuştur?

2. Kruvaziyer turizmi açısından 2003 yılından 2013 yılına kadar artarak tercih edilen ülkemiz 2013 sonrası neden gerilemiştir? İktidar olarak uyguladığınız iç ve dış politikaların katkısı nedir?

3. Kruvaziyer gemilerle ülkemize turist getiren acentelere sınıflarına göre neden destek olmuyorsunuz?

4. Fuarlar kenti İzmir’de neden uluslararası kruvaziyer turizm fuarı organize etmiyorsunuz?

5. Ülkemiz turizmi için tanıtım ve imaj kampanyaları bakımından bakanlık olarak neler yapıyorsunuz? Bu çalışmalar içinde kruvaziyer turizm nasıl yer almaktadır?

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kruvaziyer, Turizm,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları