Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kruvaziyer limanı olmayan Fethiye, 300 kişilik gemilere seviniyor

10 Ekim, 2011 | 17:17

Bahama bandıralı Minerva isimli yolcu gemisi 300 yolcusu ile birlikte Muğla’nın Fethiye ilçesine demirledi.

Akdeniz turu kapsamında Yunanistan’ın Rodos adasından yola çıkan 148 metre uzunluğundaki dev yolcu gemisi, Fethiye Limanı’nda 1 gün boyunca demirli kalacak.

Fethiye İskelesi’ne demir atan Bahama bandıralı Minerva adlı dev yolcu gemisi Fethiye’ye 300 yolcu getirdi. Gemide çoğunlukla İngiltere, Avustralya, Kanada ve Fransa’dan yolcular bulunuyor. İskeleye inen turistlerden bazıları şehirde alışveriş yaparken bazı turistler ise kentin tarihi bölgelerini gezmeye gitti. İskeleye yanaşan tur otobüsleri ile Fethiye’nin tarihi ve turistik mekânları Kayaköy, Ölüdeniz, Saklıkent ve Tlos’a taşındı.

FTSO’YA GÖRE KRUVAZİYER BÜYÜK BİR EKSİKLİK

Muğla’nın Fethiye ilçesinde kurvaziyer gemi limanı bulunmadığı için ilçeye büyük yolcu gemileri uğrayamıyor. Şehri sadece uzaktan seyredebilen gemideki müşteriler, yolcuların istemesi halinde filikalarla körfeze taşınıyor.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası(FTSO) tarafından hazırlanan ‘Fethiye Sorunları ve Çözüm Önerileri’ isimli kitapçıkta konuya dikkat çekilip Ankara bazlı bir çalışma yapılması istenmişti.

FTSO Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan kitapçıkta yer alan verilere göre, Fethiye’ye 2009 yılında 8 adet kruvaziyer gemi 4 bin 217 yolcu, 2010 yılında ise 5 adet kruvaziyer gemisi 879 adet yolcu getirdi. Yoğun bir turizm potansiyeline sahip olan Fethiye’nin kruvaziyer limanı bulunmadığı için her yıl binlerce turisti elinin tersiyle ittiğine dikkat çekilen kitapçıkta şu ifadelere yer veriliyor: “Fethiye, zengin bir tarih ve kültür mirasını barındırması ve önemli bir turizm merkezi olması nedeniyle deniz ulaşımının sağlanması turizm çeşitliliğini artıracaktır. Yapılacak kruvaziyer liman ile ilçenin çehresi değişecek ve elde edilen turizm girdisi artacaktır. Bu kapsamda deniz ulaşımının sağlanması için kruvaziyer liman yapılması gerekli bir yatırım olacaktır. Bu konuda bölge milletvekilleri ve Fethiye Belediyesi’nin elini taşın altına koyması bir zorunluluktur.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avustralya, Fethiye İskelesi, Fransa, FTSO Yönetim Kurulu, İngiltere, Kanada, Kayaköy, Kruvaziyer Fethiye, Kruvaziyer Limanı, Muğla Fethiye, Ölüdeniz, Saklıkent, Tlos, Yunanistan Rodos,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları