Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Krizin etkileri en ağır Kemer’de hissedilecek!

04 Aralık, 2015 | 13:31

Aydın Aytuğ Kemerli turizmci ve işadamı Aydın Aytuğ, son dönem yaşanan gelişmelerin turizme olan etkilerini değerlendirdi.

Kemer Tekirova’da yer alan Martı Myra Tatil Köyü’nün Genel Müdürü deneyimli turizmci Aydın Aytuğ son dönem yaşanan gelişmelerin turizme olan etkilerini değerlendirdi. Aytuğ, Rusya ile yaşanan krizin turizm ayağında en çok etkilenen bölgenin Batı Antalya ve özellikle Kemer olacağını söyleyerek, “Bu durumda Rusya krizinin etkilerini en ağır hissedecek bölge Kemer olacaktır” dedi.

Rusya krizinin etkilerini en ağır hissedecek bölge Kemer olacaktır

Aydın Aytuğ Antalya’ya yaklaşık 4 Milyon Rus turistin geldiğini ifade ederek, “Bu rakamlarda bu sene bir miktar düşüş yaşadık. Ama gelecek yıl daha da düşeceği kesin gibi gözüküyor. Antalya’ya gelen Rus turistlerin büyük bir ağırlığı da Antalya’nın batısına ve dolayısıyla da Kemer bölgesine geliyordu. Bu oranı % 70 gibi kullanabiliriz. Bu durumda Rusya krizinin etkilerini en ağır hissedecek bölge Kemer olacaktır. Bu bölgede yaklaşık 150 bin yatak var. Ciddi bir personel istihdamı var. 2016 yılında bu işler çözülmez ise birçok otel zarar görecektir. Birçok otelden ne kastettiğimizi soracak olursanız da; personeli de kastediyorum, devletin kaybedeceği vergi gelirlerini de kastediyorum. Ayrıca, Türkiye’nin cari açığını kapatan 35 Milyar dolardaki yaşanacak düşüşü de kastediyorum” dedi.

Hem tur operatörleri hem de otelciler açısından karanlık bir gelecek bekliyor bizleri

Devletten her şeyi bekleyen, devlet her şeyi yapsın diyen bir tutumları olmadığına da dikkat çeken Aytuğ, “Ama devletin bu durumda hem tur operatörleri açısından hem de otelciler açısında elini cebine atması ve turizmciler içim bir şeyler yapması gerekiyor. Tur Operatörleri de bu olayda büyük bir kayba uğrayacaklar. Biliyorsunuz Rusya’dan dışarı çıkışları çok büyük bir ağırlıkla Türk Tur Operatörleri yapıyorlardı. Onlarda büyük bir etki altındalar ve mali krizler içerisindeler. Mısır da kapandığı için oraya da uçuşlar yapamıyorlar. Hem tur operatörleri hem de otelciler açısından karanlık bir gelecek bekliyor bizleri” diye konuştu.

Konaklama sektörü ihracatçı statüsüne alınmalı

Yaşanan sıkıntıların atlatılması adına yapılabilecekleri de sıralayan Aydın Aytuğ, “Devletimizin bu konuda elini artık cebine atması veya bazı idari kararlar alması lazım. Neler olabilir derseniz. Sektör için bazı kolaylıklar getirilebilir. Bu şu olabilir. Ne şekilde olabilir bilmiyorum ama SGK desteği olabilir. Belki ödemede kolaylıklar sağlanabilir ya da kasım-mart ayları arasında indirim olabilir. Enerji desteği gerekecektir. Turistik tesislere kredi paketleri gerçekleştirilebilir. Bilindiği gibi ağırlıklı olarak yabancılar ile çalışmaktayız. Bunların hepsi alkollü içki kullanıyorlar. Buradaki ÖTV, fiyatlarımızı yükseltmemize neden oluyor. ÖTV’nin vergi iadesi şeklinde uygulaması yapılabilir. Konaklama sektörünün aynen ihracatçı gibi statüsüne alınması olabilir. Bir taraftan şunu da düşünmemiz lazım. Akdeniz’in en yeni en modern tesisleri burada diye konuştuk yıllarca. Ancak aradan 20 seneye yakın zaman geçti. Bu tesislerimizde bilhassa deniz kıyısında olanlar yıpranmaya açık tesisler. Bunların tamir, bakım ve yenilenmeye ihtiyaçları var. Bunlar için de ucuz krediler sağlanabilir. Bu arada Tur Operatörleri açısından düşünüyorum. Onlara devlet uçaklara destek veriyor. Bu devam edebilir. İran önümüzdeki bir potansiyeldir. İran uçakları bilindiği üzere Antalya’ya inemiyor ve Isparta’ya iniyorlar. Bu konu çözülebilir. Yeni yatak ilavesinin durdurulması gerekiyor. Antalya’ya artık yatak sayısı açısından bir dur denilmeli. Bu arada önümüzde bir asgari ücret konusu var. Asgari ücretin arttırılmasının işletmelere etkisi bir şekilde azaltılabilir” dedi.

Yeni Pazar arayışları var. Çinli turist için deniz, kum güneş olayı pek cazip değil

Rusya’dan gelen turistin azalacak olması ve bu kadar yatak kapasitesiyle turizmcilerin yeni Pazar arayışlarına gireceklerini de ifade eden Aytuğ yeni pazarları da değerlendirdi. Son dönem Çin’in çok konuşulduğunu belirten Aydın Aytuğ, Çinliler için Antalya’nın deniz-kum ve güneş turizmi için pek cazip olmadığını söyledi. Aytuğ, “Yeni Pazar olarak düşündüğümüz zaman Çin adı gündeme geliyor. Çin her geçen gün dışa açılan bir devlet. Fakat Çinli turist için deniz, kum güneş olayı pek cazip değil. Belki Kapadokya, İstanbul, Efes gibi yerler Çinililere cazip gelebilir ama Antalya Resort olarak Çin pazarı için uygun bir bölge değil. Mevcut başka pazarlarımız var. Muhakkak ki bunlara ağırlık vereceğiz. Bunlara arasında Ukrayna’ya devam olur, Kazakistan çok güzel gelişen bir Pazar. Özbekistan olabilir. İran kolaylaştırılırsa iyi bir Pazar olabilir. Ve bunun yanında iç pazarın da bu yıl önemi çok büyük artacak” diye konuştu.

Halil ÖNCÜ / KEMER

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aydın Aytuğ, Aydın Aytuğ kemer, Aydın Aytuğ kimdir, Kemer, Kemer turizm, Martı Myra Tatil Köyü, Rusya, rusya haberleri, Rusya kemer, Rusya krizi, Rusya sorunu, Rusya turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları