Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kriz, Bulgaristan’taki tatil fiyatlarını düşürdü

06 Temmuz, 2009 | 13:55

Varna Bulgar turizminde artık hiç birşey eskisi gibi değil! 2008 yılı sonuna kadar sektördeki eğilimler hala tahmin ve öngörülür vaziyette iken, turist sayısında % 20 artış beklenirken, önümüzdeki aylarda gelişmeler hakkında artık kimse tahminde bulunmak istemiyor.

Küresel mali kriz turizm sektörümüzün tamamını yeniden yapılandırdı, Bulgar ekonomisinin en kazançlı branşını ciddi sarstı.

Devlet Turizm Müsteşarlığı’nın verilerine göre, Mayıs sonunda Bulgaristan’a gelen yabancı turist sayısı 2008 yılının Mayıs ayına kıyasla aynı orandadır.

Ocak, Şubat aylarında turist akımında kaydedilen ciddi azalmanın ardından, aktif yaz sezonun yaklaşmasıyla, sektörde bir canlanma yaşandığı sevinçle gözlendi.

Turistik acenteler ve otelciler tüm bu gelişmelere rağmen, müşterilerinin azaldığını belirtiyorlar. Kriz ortamında turist çekmek için paket fiyatlarını önemli derecede düşürdü, bazıları ücretsiz şezlong ve şemsiye, spor ve gezi turları gibi ikramiyelerle müşteri sayısını arttıracak teklifler sunmaya başladılar.

Bulgar Karadeniz sahillerinde birçok yerde, sezonun kötü geçeceği tahminlerine rağmen, fiyatlar değişmedi.

Bundan dolayı olmalıdır ki, Bulgar vatandaşlarının çoğu, komşu Türkiye ve Yunanistan tatil köylerine gitmeye hazırlanıyor. Oradaki tatil paketleri kesinlikle kriz karşısında daha esnek politika uyguladıkalrı kesin.

Turizm Müsteşarlığı Başkanı Aneliya Kruşkova 2009 yılında “last minute” rezervasyon sisteminin yaygınlaştığını söyledi. Turizm firmalari rezervasyonları aylar öncesinden yapıyordu geçen senelerde, oysa şimdi müşteriler son anda geliyorlar, paket fiyatların ucuzlayacağı tahminiyle son ana kadar bekliyorlar.

İşte bütün bunlardan dolayı yaz turizm sezonun nasıl biteceğini şimdiden söylemek zor. Aneliya Kruşkova son aylarda İngiltere ve Rusya’dan turistlerin çok azaldığını itiraf etti.

“İngiliz ve Ruslar Bulgaristan’da emlak satın aldılar. 40 binden fazla dairenin sahibi İngilizler. Bu yabancıları artık “turist” olarak algılamıyoruz. Rusya’dan gelenlerle durum buna benzer. Rus turist sayısında da büyük azlma yaşanırken, turoperatörler bundan oldukça şikayetçi.

Ruslar da Karadeniz sahillerinden daireler aldı ve paralarını otellere değil, kendi ihtiyaçları için harcıyorlar. Hatta yabancıların bir bölümü bütün yıl Bulgaristan’da ikamet ediyor”.

Yılın başından beri İsrail ve Eski Sovyetler Birliği’nden turist sayısında artış gözleniyor.

Çekya, Macaristan, Polonya, Slovakya ve Slovenya’dan gelen turistler 2008 yılında Bulgaristan’ı tercih edenlerin başındaydı.

Romanyalı turistlerin gözdesi de Bulgaristan sahilleri. Yılın ilk 4 ayında Romen turist sayısında %80 artış var. Otelciler, müşteri eksikliğinden ötürü, kredilerini kapatamayacağı endişesiyle ara kara düşünmeye başladılar bile.

Haber: Bulgaristan Radyosu

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aneliya Kruşkova, Bulgaristan, Bulgaristan Balayı, Bulgaristan Burgaz, Bulgaristan Gece Hayatı, Bulgaristan otelleri, Bulgaristan turizm, Bulgaristan Turları, Bulgaristan'da nerelere gidilir, Bulgaristan'ta tatil, Sofya, Sofya Gece Hayatı, Varna, Velingrad,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları