Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kosova bağımsızlığını resmen ilan etti

03 Temmuz, 2012 | 16:06

Kosova’ nın koşulsuz tam bağımsızlığı Viyana’ da yapılan son toplantı ile resmen ilan edildi.

Kosova’da 4,5 yıldır görev yapan Uluslararası Yönlendirme Grubu’nun bugün Viyana’da yapılan son toplantısında, Kosova’nın koşulsuz tam bağımsızlığı resmen ilan edildi.

Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger’in ev sahipliğinde Viyana’da gerçekleşen toplantıda, Uluslararası Yönlendirme Grubu’nun bu yıl Eylül ayında Kosova’daki faaliyetlerine son vereceği bildirildi.

Toplantının ardından Bakan Spindelegger, Uluslararası Sivil Temsilci Pieter Feith ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi, ortak basın toplantısıyla ‘Kosova’nın tam bağımsızlık kararını’ ilan etti.

Spindelegger, tam bağımsızlığın kesinleşmesinin ardından Kosova’nın Avrupa Birliği’ne tam üyeliği ve yurttaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahat etmelerini gerçekleştirmek için her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.

Uluslararası Sivil Temsilci Pieter Feith, ülkede görev yaptıkları 4,5 yıl içinde mevcut hükümete anayasal reformların yapılması ve demokratik kurumların oluşması için yardımcı olduklarını belirterek, Kosova’nın bundan böyle etnik çoğulculuğun olduğu, bağımsız, demokratik bir Avrupa ülkesi olarak yaşamını sürdüreceğini söyledi.

Uluslararası Yönlendirme Grubu bürolarını, Eylül ayından itibaren kapatacaklarını bildiren Feith; mevcut hükümete bir süre daha özelleştirme ve anayasal reformlar konusunda yardımcı olacak elemanların ise Kosova’daki görevlerini sürdüreceğini kaydetti.

Feith bir soru üzerine, ülkenin iç ve dış güvenliğinden sorumlu olan AB ve NATO güvenlik güçlerinin ise görevlerin devam edeceğini bildirdi.

Bir soru üzerine ülkenin kuzeyindeki Sırp azınlığın Kosova halkıyla entegre olduğunu belirten Taçi, Kosova mahalli yönetimi ile Sırp azınlığın temsilcileri arasındaki görüşmelerin devam ettiğini, kendisinin de Sırp azınlığın seçimle iş başına gelen tüm mahalli temsilcileriyle görüşmeye hazır olduğunu kaydetti.

Kosova’da 4,5 yıldan bu yana görev yapan Uluslararası Yönlendirme Grubu’nda; ABD, Türkiye ve bazı AB ülkelerinin temsilcileri görev yapıyordu.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Uluslararası Yönlendirme Grubu’nun(ISG) dün Viyana’da yapılan son toplantısında, ülkesinin koşulsuz tam bağımsızlığının resmen ilan edilmesiyle ilgili “Bütün kurumlarımızın çalışmalarıyla mükemmel bir iş başardık. Bu şekilde Kosova’ya bölgede ve daha geniş alanda saygınlık kazandırdık” dedi.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi, yaptığı yazılı açıklamada, Kosova’da 4,5 yıldır görev yapan ISG’nin Viyana’da yapılan son toplantısında, ükesinin bağımsızlığının resmen ilan edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Kosova’daki bütün kurumların çalışmalarıyla mükemmel bir işin başarıldığını vurgulayan Taçi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu şekilde Kosova’ya bölgede ve daha geniş alanda saygınlık kazandırdık. Yapılması gereken daha çok iş bulunuyor. Bunların başında, hukukun üstünlüğünü sağlamak ve yurttaşların güvenini artırmaktır. Kosova için en büyük zorluğu organize suçlar, kaçakçılık ve ülkenin kuzeyindeki bariyerler oluşturuyor. Bütün bu engelleri aşabilecek kurumları Uluslararası Yönlendirme Grubu ile birlikte oluşturduk. Kosova’nın başarı, kalkınma, barış ve istikrar örneği olması için çaba harcamaya devam edeceğiz.”

Kosova’da 4,5 yıldır görev yapan Uluslararası Yönlendirme Grubu’nun dün Viyana’da yapılan son toplantısında, Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, Uluslararası Sivil Temsilci Pieter Feith ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi, “Kosova’nın tam bağımsızlık kararını” ilan etti. Spindelegger, tam bağımsızlığın kesinleşmesinin ardından Kosova’nın Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyeliği ve yurttaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahat etmelerini gerçekleştirmek için her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
A&B, AB Kosova, Avrupa Birliği, Bağımsız Kosova, Haşim Taçi, Kosova, Kosova AB, Kosova bağımsız, Kosova Bağımsızlık, Pieter Feith, Spindelegger,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları