Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kore’de çok kültürlü evlilik köylerden şehirlere kaymaya başladı

07 Ekim, 2010 | 10:09

Güney Kore’de göçmen ofisinin düzenlediği ‘Çok Kültürlü Evliliğe Hazırlık’ programına katılanların yüzde 40’ını Başkent Seul ve çevre şehirlerden gelen bekar Koreliler oluşturdu.

Kore’de kırsal kesimde yaşayan bayanlar, gelişen ekonomi ve teknoji ile beraber köyde yaşamlarını devam ettirmek istemediklerinden, evlilikte şehirli erkekleri tercih ediyor. Evlenmeye zorlanan köylü bekarlar çareyi ‘Çok Kültürlü Evlilik’te buldu. Kore’de şu an 180 bin yabancı gelin, arabuluculuk yapan bin 200 tane de kayıtlı şirket bulunuyor. Koreli bekarlar, yabancı gelinleri genelde kültür benzerliğinden dolayı Çin ve Vietnam’dan seçiyor.

Adalet Bakanlığı ilerde çıbabilecek problemden dolayı, Göçmen Ofisine evlilik öncesi bu tip programları düzenleterek, evlenmeyi düşünen Koreli bekarlara bu programlardan en az birine katılmayı zorunlu kılıyor. Yangçon Kültür Merkezi’nde dün yapılan semire katılan 402 bekardan 102’si Seul’den geldi. Seullü bekarlardan 47 kişi ise Seul’de iyi maaş veren şirketlerden çalışıyor.

Son zamanlarda arabuluculuk şirketine başvuran veya bu seminerlere katılan kişilerin profil istatisliğine bakıldığında, çok kültürlü evliliğin köylerden şehirlere sıçradığı görülüyor. Uzmanlar bu değişimi şöyle açıklıyor; Koreli erkekler 20 yaşına gelince, üniversite öğrencisi olmasına rağmen 2 sene askere gitmeleri, iş alanlarında genç bayanların çoğalmasına sebeb oluyor. Bu durumda kariyer olarak kendisinden yüksek veya eşit erkekle evlenmek isteyen bayanların bu seçimi, zaten şehirde kariyer olarak bayanlardan geri kalmaya başlamış erkeklerin bekar kalmasına sebeb oluyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Adalet Bakanlığı, Çok Kültürlü Evliliğe Hazırlık, Çok Kültürlü Evlilik, Göçmen Ofisi, Göçmen Ofisi HAberleri, Güney Kore, Kore, Kore Çok Kültürlü Evlilik, Kore Haberleri,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları