Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Komşu ülke Yunanistan’da gezilecek en güzel yerler

19 Eylül, 2018 | 17:42

Komşu ülke Yunanistan'da gezilecek en güzel yerler

Dünyaca ünlü ve birbirinden güzel adaları, doğal güzellikleri, kültürü ve tarihi yerleri ile komşu ülke Yunanistan dört mevsim tatilcileri ağırlıyor. Yakınlığı nedeniyle Türk vatandaşların tatil için en çok tercih ettiği ülkelerin başında gelen Komşu ülke Yunanistan’da gezilecek en güzel tarihi ve turistik yerlerinin bazılarını sizler için araştırdık.

Demokrasiden felsefeye, olimpiyatlardan edebiyata, tiyatrodan matematiğe bir çok temel bilimin doğum yeri olarak bilinen komşu ülke Yunanistan, yaz aylarında Yunan Adaları‘nda ağırladığı misafirlerini sonbaharın şu günlerinde anakarasına davet ediyor.

Dünyada en çok arkeoloji müzesine sahip ülke olan Yunanistan’da turistlerin aradığı her türlü tatile cevap verebiliyor. Her yanından tarih fışkıran Yunanistan, doğal güzellikleri ile de oldukça ünlü. Deniz, kum, güneşin yanı sıra tatillerinde kültür ve sanat arayanlar için de Yunanistan misafirlerine en güzel günleri yaşatmakta.

İşte komşu ülke Yunanistan’da gezilecek en güzel yerlerden bazıları….

Atatürk Evi Selanik'in en önemli simgelerinden

Atatürk Evi Selanik’in en önemli simgelerinden

Biz Türklere ‘Yunanistan’ denince aklımıza hemen Atatürk gelir. Ulu Önder’in doğup büyüdüğü Atatürk Evi, Selanik’te bulunmakta. Selanik’in Aya Dimitriya mahallesin, Apostolu Pavlu caddesi üzerinde 75 numarada bulunan Atatürk Evi’nin hemen yanında Türk Konsolosluğu yer alıyor.

1870 yılında inşa edilen Ulu Önder’in doğduğu ev, bodrumu ile birlikte üç katlı ve bir avlu içerisinde yer alıyor. Evde yer alan mobilya ve kişisel eşyaların çoğu orijinaldir. Atatürk büstü, pirinç mangal, bir yazı masası ve çeşitli koltuklar bulunmaktadır. Evin duvarlarında Atatürk ile ilgili levhalar ve çeşitli tabakalar bulunurken, Ulu Önderimizin hayatına dair birçok fotoğraf ve belge de yine burada sergilenmekte.

Atatürk Evi Selanik ziyaretinde gezilmesi gereken yerlerden

1981 yılında ve 3 yıl süren 2013’teki restorasyonlar sonunda Atatürk Evi yeniden ziyarete açılmıştır. Türk vatandaşların Yunanistan ziyaretlerinde mutlaka ziyaret ettiği Atatürk Evi, komşu ülke Yunanistan’da gezilecek en güzel yerlerin başında yer almaktadır.

Selanik'in tatil cenneti Halkidiki

Selanik’in tatil cenneti Halkidiki

Halkidiki veya bilinen adıyla ‘Üç Parmak’ Selanik’in en önemli tatil destinasyonlarından biridir. ‘Üç Parmak’ denmesinin nedeni üç farklı yarımadadan oluşmasından kaynaklanır. Halkidiki’de turizm Kassandra ve Sithonia’da yoğunlaşmakta.

Denizi, kumu, doğasıyla komşu ülke Yunanistan’da gezilecek en güzel yerlerinden olan Halkidiki, Türk tatilcilerin de oldukça yoğun olarak uğradıkları bir destinasyondur.

Yunanistan'ın gözde tatil yerlerinden olan Halkidiki

Halkidiki’deki üçüncü yarımada olan Athos ise Yunanlıların kutsal kabul ettikleri bir yer. Rahiplerin yeri olarak bilinen Athos’a erkekler belli sayıda alınırken, kadınların girmesi ise mümkün değil.

Özellikle Kassandra bölgesi Halkidiki’nin en hareketli yeri olarak bilinir. Birbirinden güzel plajları, eğlenceli geceleri ile turistlere hizmet etmekte. Eğer biraz daha sakinlik isterseniz, o zaman tatilinizin rotasını Sithonia’ya çevirmeniz yeterli.

Göz kamaştırıcı bir tarih: Atina Akropolisi

Göz kamaştırıcı bir tarih: Atina Akropolisi

Tarihe meraklı turistlerin gözde durağı ise Yunanistan’ın başkenti Atina‘da kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Atina’nın hakim tepelerinden birine konuşlandırılan tarihi bir kale olan Atina Akropolisi, muhteşem mimarisi ile turistleri büyülerken, antik eser niteliğindeki yapıtlarla da göz kamaştırmakta.

Atina Akropolisi’nin içinde bulunan ve oldukça da ünlü olan ‘Parthenon’u mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Yunanistan’da birçok akrapolis bulunmakla beraber en değerlisi Atina Akropolisi olarak kabul edilir. Bunun sebebi ise konumu ve çeşitliliğinden kaynaklanmaktadır. Atina Akropolisi’nde bulunan Parthenon ve Propylaia dahil sitenin en önemli binalarının yapımını 5. yüzyıla dayanmakta.

Atina akropolisi görülmesi gereken yerlerden

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan ve 2007 yılından itibaren de Avrupa’nın en seçkin anıtlarından birisi olarak ilan edilen Atina Akroplisi, Yunanistan’ın en gözde turistik yerlerinden biri olup, her yıl yüzbinlerce turisti kendine çekmekte.

Akropolis Müzesi'nde 4250 tarihi eser bulunuyor

Akropolis Müzesi’nde 4250 tarihi eser bulunuyor!

Atina Akropolisi’nde gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalarda bulunan tarihi kalıntıların sergilendiği Akropolis Müzesi de görülmesi gereken yerlerden biri. 2008’de açılan ve mimarisi İsviçreli Bernard Tschumi tarafından tasarlanan Akropolis Müzesi’nde 4,250 civarında tarihi buluntu sergilenmekte.

İktinos'ın muhteşem eseri: Hephaestus Tapınağı

İktinos’ın muhteşem eseri: Hephaestus Tapınağı

Komşu ülke Yunanistan’da gezilecek en güzel yerler arasında bulunan Hephaestus Tapınağı, dünyanın en büyük mimarları arasında kabul edilen Eski Romalı Mimar İktinos tarafından tasarlanmıştır. Zanaat ve demircilik tanrısı Hephaestus’a adanan Hephaestus Tapınağı, Yunanistan’da çok iyi korunmuş Yunan tapınakları arasındadır.

WTS ile Yunanistan Turları’nın keyfini çıkarın!

MÖ 460 – 420 yılları arasında inşa edilmiş olan Hephaestus Tapınağı, daha sonraları Hristiyan kilisesine dönüştürülmüş ve bölgedeki Türk hakimiyeti bitene kadar bu hizmette kullanılmıştır.
Hephaestus Tapınağı, Pentelikon mermerinden yapılırken, sütunların üstüne yapılan dairesel başlıkları ile ayırt edilen dor düzeninin en güzel örneklerinden birini temsil eder.

Birleşik Krallık ve ABD’de bulunan birçok önemli yapının Yunanistan’daki Hephaistos Tapınağı’nın mimarisinden etkilenerek yapıldığı bilinmektedir.

Kayaların üstündeki manastır: Meteora

Kayaların üstündeki manastır: Meteora

Komşu Yunanistan’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bir başka görülmesi gereken destinasyonu ise Kalabaka şehrinin bir kasabası olan Meteora’dır.

Yerden yaklaşık 550 metre yüksekliğindeki kayaların üzerine inşa edilmiş manastırlarından oluşan Meteora, 9. yüzyılda tanrıya daha yakın olmak isteyen rahipler tarafından kullanılmış. Başlarda kayalıkların içerisinde bulunan mağaralarda yaşamaya başlayan rahipler, daha sonra kayalıkların tepelerine bu manastırları inşa etmişler.

Meteora, Yunanca'da ‘göklerde, havada asılı

Meteora, Yunanca’da ‘göklerde, havada asılı, gökyüzünün ortasında’ gibi anlamlara gelmektedir. BU bölgede ayrıca yaklaşık 23 bin yıllık geçmişe sahip Paleolitik ve Neolitik bulgulara da rastlanmıştır. Eğer Yunanistan’a bir tur düşünüyorsanız, Meteora’yı da mutlaka listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Papaz Tepesi ya da Atina Antik Forumu

Papaz Tepesi ya da Atina Antik Forumu

Akropolis’in kuzeybatısında bulunan, Pazar Tepesi olarak da bilinen bölge antik bir Yunan kent merkezidir. Günümüzde bölgeden geriye sadece harabeler kalırken, yapıların çoğunun mermer olması dikkat çekmektedir. Tarihi 6. yüzyılda dayanan Atina Antik Forumu, Roma’da şehirlerin siyasi, sosyal ve kültürel birçok kararının alındığı şehir kompleksi olarak bilinmektedir.

Girit adası Samaria geçidi

Girit’in muhteşem geçidi: Samaria

1962 yılından bu yana milli park ilan edilen Samaria Geçidi, Yunanistan’ın Girit Adası’nda bulunmaktadır. 18 kilometre uzunluğunda olan geçidin ismi yakınlardaki Samaria Köyü’nden gelmektedir.

Rengarenk çiçeklere, çok çeşitli bitki türlerine ve bir çok canlı türüne ev sahipliği yapan Girit Adası’ndaki Samaria Geçidi, Yunanistan’ın gezilmesi gereken turistik yerlerinden biridir. Muhteşem güzellikteki vadiler ve kayalıklar bulunan Samaria Geçidi, özellikle doğa ve yürüyüş meraklıları için gerçekten de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Osmanlı'nın Kalamarya Kulesi, şimdilerin Beyaz'ı oldu

Osmanlı’nın Kalamarya Kulesi, şimdilerin Beyaz’ı oldu!

Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan bu kule Selanik’in simgesidir. Mimar Sinan’ın yaptığına dair iddialar bulunan Beyaz Kule, zindan olarak kullanılırken, 1826’da Sultan II. Mahmud’un emri ile kuledeki tutukluların hepsi kılıçtan geçirilmiş ve adı, ‘Kanlı Kule’ olarak değiştirilmiş.

Beyaz Kule’ye Osmanlı-Türk döneminde Kalamarya Kulesi adı da verilmişti. 1988’de Selanik Hristiyanlık ve Bizans anıtları ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girerken, Beyaz Kule de Europa Nostra koruma ödülüne layık görüşmüştür.

6 katlı olan, 30 metre yüksekliğinde ve 70 metre çapındaki kule ayrıca Aslan Kulesi ve Yeniçeri Kulesi olarak da anılmıştır. Selanik 1912 senesinde Yunanlılara geçince kule sembolik bir vaftiz uygulaması olarak beyaza boyanmıştır. İşte Beyaz Kule ismi de buradan gelmektedir. Ancak beyaz boya zamanla dökülünce kule yine eski rengine dönmüştür!

Plaka, atmosferi ile turistleri kendine çekiyor

Plaka, atmosferi ile turistleri kendine çekiyor

Komşu ülke Yunanistan’da gezilecek en güzel yerlerden biri de Atina’nın tarihi bir mahallesi olan Plaka semtidir. Sintagma Meydanı ile Monastiraki Meydanı ortasında, Akropolis’in hemen eteklerinde bulunan Plaka bölgesi, Atina’da turistlerin yanı sıra yerel halkın da sıkça ziyaret ettiği bir mahalledir.

Akropol dahil birçok arkeolojik bölgeye yakınlığı sebebiyle ‘Tanrıların Mahallesi’ olarak bilinen Plaka, kasaba havasındaki sokakları, ambiansı, az katlı ve pastel binaları, neşeli meydanları, begonvilli sokakları, ünlü tavernaları ve alışveriş yerleri ile cazibe merkezi olarak bilinir.

Dünyanın en iyileri arasında yer alan Myrtos Plajı

Dünyanın en iyileri arasında yer alan Myrtos Plajı

Yunan Adaları’nın en güzelleri arasında yer alan Kefalonya’daki Myrtos Plajı fotojenikliği ile oldukça ünlüdür. Myrtos Plajı’nın hemen arkasında bulunan tepeden baktığınızda karşınıza gelen manzara gerçekten muhteşemdir. Kefalonya’nın kuzeyinde yer alan Myrtos Plajı, derin bir denize sahiptir.

Assos köyüne oldukça yakın olan Myrtos, turistik dergilerin vazgeçilmez plajı olarak sık sık gündeme gelir. Dünyanın en iyi plajları arasında kendine haklı bir yer edilen Myrtos Plajı, Yunan Adaları içinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akropolis Müzesi, atatürk evi, Atina, Atina Akropolisi, Atina Antik Forumu, Atina Plaka, Beyaz Kule, Girit Samaria Geçidi, Hephaestus Tapınağı, Komşu ülke Yunanistan, Meteora Manastırı, Myrtos Plajı, Papaz Tepesi, Selanik,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları