Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kolombiya 52 yıl sonra gelen barışı kutluyor

28 Eylül, 2016 | 07:41

kolombiya-farc-baris Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile hükümet arasında dört yıl süren görüşmelerin ardından 52 yıllık savaşı bitiren nihai anlaşma imzalandı.

FARC ile Kolombiya hükümeti arasında 1964’te başlayan savaş resmen sona erdi. Bugüne kadar 220 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Latin Amerika tarihinin en uzun savaşı, kurşunu andıran bir kalemle dün akşam atılan imzayla sona erdi.

Kolombiya’nın Cartagena kentinde imzalanan anlaşma, FARC’ın silahlı mücadeleyi bırakıp siyasal bir hareket haline gelmesini anlamına geliyor. Yaklaşık 300 sayfalık anlaşmaya göre; FARC gerillaları, Birleşmiş Milletler gözetiminde altı ay içinde silahlarını teslim edecek.

Avantajlı Fiyatlar & Para İadesi Garantisiyle Kolombiya Turları Tıklyan

kolombiya

Anlaşmayı imzalayan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve FARC lideri Timoleon Jimenez, bu tarihi günde konuşma yaptılar.

Aynı ülkenin vatandaşlarının 52 yıldır birbirini öldürdüğünü belirten Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, “Çok açık bir şekilde ve yüksek sesle daha fazla savaş istemediğimizi söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

FARC lideri Jimenez ise FARC adına savaşta yaşanan acılardan dolayı özür diledi.

Müzakereler Küba’da yapıldı

Kolombiya Hükümeti ile FARC arasındaki müzakereler Kasım 2012’den bu yana yaklaşık 4 yıldır Küba’nın başkenti Havana’da devam ediyordu. Küba’da gerçekleştirilen müzakereler sonucu kabul edilen anlaşmaya, Kolombiya delegasyonu adına Humberto de la Calle ile FARC adına Ivan Marquez imza atmıştı.

Kolombiya

Taraflar, imzalardan sonra yaptıkları ortak açıklamada, “Kolombiya hükümeti ve FARC, nihai, tam ve kesin bir anlaşmaya ulaştığımızı duyuruyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
FARC, Juan Manuel Santos, Kolombiya, Kolombiya barış, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri, Kolombiya Küba, Küba,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları