Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

KKTC’nin umudu İsrailli turistler

10 Haziran, 2009 | 11:14

Kıbrıs Yılda 400 bin turistin uğrak noktası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), turizmde sesini yükseltmek için kendine yeni bir rota belirledi.

Kitle turizmi yerine butik hizmetle turist çekmeyi planlayan Kuzey Kıbrıs, uluslararası uçuşlardaki ambargoyu ise gemi turizmiyle aşacak. İsrail’in Hayfa limanından kalkacak olan ve 6 saatlik bir yolculuğun ardından Gazimağusa limanına demirleyecek olan “Med Dream” adlı gemi ile yılda 40 bin İsrailli turistin Kuzey Kıbrıs’a taşınması hedefleniyor.

İspanya‘dan satın alınan gemi, temmuz ayında sefere başlayacak ve haftada 3 kez 600 İsrailli turisti KKTC’ye getirecek. Gemide kişi başına gidiş-dönüş ücreti ise 150 dolar olacak. Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) ile Turizm Yazarları ve Gazeteci Derneği (TUYED) tarafından düzenlenen sohbet toplantısında konuşan Doğu Akdeniz Üniversitesi Uzman Görevlisi ve Turizm Sektörü Koordinatörü İ. Nazmi Buldanlıoğlu, içinde casinoların da bulunduğu geminin birkaç gün içinde Kıbrıs’a ulaşacağını söyledi. Buldanlıoğlu, “Temmuz ayında başlayacak seferlerle gelen gruplar 6-7 gün burada kalacak. Bu yıl ilk etapta 40 bin kişiyi getireceğiz” dedi.

Kuzey Kıbrıs’ın turizm gelirlerinin 380 milyon dolar civarında olduğunu dile getiren Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Özbek Dedekorkut ise yatak kapasitesinin yüzde 30’unun dolu olduğunu ve bunun en azından yüzde 70’e çıkarılması durumunda yıllık turist sayısının 850 bin olacağını ifade etti. Turizmde yol alabilmek için ulaşıma dönük birtakım yenilikler planladıklarını anlatan Dedekorkut, “Ulaşım açısından yaşanan sıkıntıları aşmak için hava taşımacılığına birtakım yeni hatlar eklemek istiyoruz. Türkiye’den 14 ile direkt uçuş yapılmasını istiyoruz. Türk Hava Yolları’na İsrailli turistleri Hatay üstünden Kıbrıs’a getirebilecek bir proje sunduk. Eğer onaylanırsa Tel Aviv’den kalkan uçaklar Hatay’dan Ercan Hava Limanı’na gelebilecek” dedi. (Referans)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İsrail, Kıbrıs, Kıbrıs'ta tatil, KKTC, Kuzey Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Med Dream, Özbek Dedekorkut, Sektörel Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları