Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

KKTC 2011 Ulusal Pul Sergisi açıldı

03 Aralık, 2011 | 12:29

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 2011 Ulusal Pul Sergisi, Lefkoşa’da tarihi Bedesten binasında düzenlenen törenle açıldı.

PTT Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, serginin açılışında KKTC Meclis Başkanı Dr. Hasan Bozer, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Bayındırlık ve Ulaştırma eski Bakanı Hasan Taçoy, PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural, KKTC Posta Dairesi Müdürü Doğan Emiroğulları ve Kıbrıs Türk Filateli Derneği Başkanı Sedat Çomunoğlu’nun katılımıyla açılan sergide, Posta İdaresi çalışanları, ziyaretçiler ve basın mensupları da hazır bulundu. 5 Aralık tarihine kadar açık kalacak olan sergide Kuzey Kıbrıslı ve Türkiye’den koleksiyonerlerin farklı konulardaki koleksiyonları 100 panoda sergileniyor.

Sergide, Türkiye Cumhuriyeti tarafından basılan Kıbrıs konulu pullar ile Atatürk ve Milli Mücadele konulu pulların bir kısmının orijinal sanatçı çizimleri ve resim baskı örnekleri, Türkiye Cumhuriyeti PTT Genel Müdürlüğü’nce 10 panoda sergileniyor. Sergi alanında açılan geçici filatelik iş yerinde sergi süresince özel gün damgası uygulanırken, sergi anısına tedavüle çıkarılan özel gün zarfı da Türkiye ile aynı anda sergi standında satışa sunuldu.

Açılış töreninde konuşan Kıbrıs Türk Filateli Derneği Başkanı Sedat Comunoğlu, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra, pulların tarih açısından taşıdığı öneme vurgu yaptı.

KKTC Posta Dairesi Müdürü Doğan Emiroğulları ise 1876 yılından bu yana gerçekleştirilen yazışma ve mektupların sergilendiğine işaret etti. Emiroğulları, Pul ve Posta İdaresi sahibi olmanın milletler için devlet olma yolunda önemli adım olduğunu ifade etti.

PTT Genel Müdürü Osman Tural da Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti posta idareleri arasındaki ilişkilerin artarak devam edeceği, filateli alanında ortak pul çıkarılması dahil birçok iş birliği noktasının geliştirileceği ifade edilerek, pulların ülkeler için sosyal, ekonomik ve politik durumunu anlatan belgeler olduğunu kaydetti.

KKTC Bayındırılık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ise sergide Kıbrıslı sanatçı ve politikacıların da emisyon programına alındığını belirtti.
KKTC Başbakanı İrsen Küçük de Posta Dairesi’nin Kıbrıs Türk mücadele tarihinde büyük öneme sahip olduğunu anlattı. Küçük, sergilenen pulların, KKTC ve Türk varlığının geçmişine dair kültürel ve ekonomik üretimini yansıttığını belirtti.
KKTC Meclis Başkanı Hasan Bozer ise pulların, yaşam şekli ve kültür mücadelesinin izahı olduğunu dile getirerek, sergilerin tanıtım ve turizm açısından büyük önem arzettiğini sözlerine ekledi. Sergi açılışının ardından, Türkiye Cumhuriyeti PTT Genel Müdürlüğü koleksiyonu ziyaret edildi, ayrıca PTT standında özel gün zarfı imzası gerçekleştirildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2011 Ulusal Pul Sergisi, Kıbrıs, Kıbrıs 2011, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Kuzey Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs 2011, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti PTT Genel Müdürlüğü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları