Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti UNESCO yolunda ilerliyor!

25 Eylül, 2018 | 11:04

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti UNESCO yolunda ilerliyor!

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti UNESCO yolunda ilerliyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti, asıl listeye girmesi için çalışmalar sürdürülüyor. VSamsun Valisi Kaymak, “Asıl listeye girmek için bir süreç yönetiliyor.” dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak, Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti’nin UNESCO Dünya Mirası listesine alınması için çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti UNESCO yolunda ilerliyor!

Valilikte düzenlenen Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na başkanlık eden Vali Osman Kaymak, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer aldığını belirterek, “Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştı. Şimdi ise asıl listeye girmek için bir süreç yönetiliyor. Bu çerçevede yoğun bir çalışma programı uygulanıyor.” diye konuştu.

Kızılırmak Deltası Kuş cenneti UNESCO yolunda

“Bir iki kurumun projesi değil, kentimizin projesi”

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girebilmesi için kentin deltayı sahiplenmesi gerektiğinin altını çizen Samsun Valisi Kaymak, “Bu proje sadece bir iki kurumun projesi değil, kentimizin projesi olarak, birlikte hareket edilerek yol alınması gerekiyor. 100 günlük eylem planında bizden Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti’nin takibi istenmektedir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda söz alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Karaman ise Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin önemli alan olduğunu söyleyerek, “Ülkemizde son zamanlarda koruma çevresel hassasiyetler sadece ülkemizde değil bütün dünyada öne çıktı. Bizim bugün korunan alan miktarımız Türkiye’de 10 milyon hektar civarındadır. Hedefimiz bunu 10 yıl içerisinde 20 milyon hektara çıkarmaktır.” dedi.

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş cenneti Yılkı atlarına da ev sahipliği yapıyor

Toplantıda yapılan konuşların ardından Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti Alan Başkanı Doç. Dr. Mustafa Güler, deltada yapılan çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Yılkı atları ve 356 kuş türüne ev sahipliği yapıyor

Samsun’un 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırlarında bulunan, Kızılırmak’ın denize döküldüğü bölgeyi de içine alan 56 bin hektar alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ev sahipliği yaptığı yılkı atları, 356 kuş türü, mandalar, göller, subasar (longoz) ormanlarıyla ziyaretçilerine doğal yaşamla iç içe olma imkanı sunuyor.

Delta sadece Türkiye için değil dünya için de biyolojik zenginliği ile dikkatleri üzerine topluyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
19 Mayıs, Alaçam, Ali Karaman, Bafra, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Osman Kaymak, Samsun Valisi, UNESCO, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi, Yılkı atları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları