Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kıymeti bilinmeyen bir değer Kocain Mağarası

26 Eylül, 2016 | 07:54

Kocain Mağarası

Antalya’da Kocain Mağarası gibi bir değerin kıymetini bilememek bu olsa gerek!

Antalya Kocain Mağarası’nı ziyaret eden turizm yazarı Halil Öncü, deneyimlerini şöyle aktarıyor;

Bu haftada Antalya’nın kültürel varlıkları ile dikkat çeken İlçesi Döşemealtı’nda gezilerime devam ettim. Bölgeyi iyi bilen gazeteci dostum Erol Toker ile birlikte Kocain Mağarası’nın yolunu tuttuk. Kovanlık Mahallesinden geçerek yolumuzu Ahırtaş Köyünden Kocain mağarasına çevirdik. Belli bir bölümünün asfalt olduğu yolun tırmanma bölümü inanılmaz kötü hatta berbat.

Stabilize bir yol ve oldukça da tehlikeli. Yani böyle bir Mağara’yı yurt içi ve yurt dışı tanıtımlarda kullanıyoruz ve turizm adına meraklı insanların buraya gelmesini bekliyoruz ama yolun durumu içler açısı. Oldukça da tehlikeli. Yaklaşık 20 dakikalık bir yolun ardından Kocain Mağarasının olduğu noktaya geliyoruz. Girişte, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından bir tabela ( Kocain Mağarası Tabiat Anıtı ) ve yine eğrilmiş büğrülmüş, Döşemealtı Yöresini Kalkındırma Derneği tarafından yaptırılan ve üzeri avcılar ve silah kullanma meraklısı kişiler tarafından delik deşik edilmiş ve yamulmuş İngilizce bir tanıtım bulunuyor. Etrafta in cin top oynuyor adeta. Hiçbir yetkili ya da görevli yok. Güvenlik konusu burada maalesef had safhada.

Kocain mağarası oldukça büyüleyici ve kasvetli. Etraf bira şişeleri, çöpler ve alemcilerin yakıp söndürdükleri ve öylece bıraktıkları şekilde küller ile dolu. Buraya yolunuz düşerse mutlaka görün derim ancak gelmeden önce yolu düşünün ve orada güvenliği de düşünerek gidin derim. Umarım bu serzenişimizi yetkililer duyar ve kısa sürede bir bu konulara çare bulunur.

Bu arada orada herhangi bir tabelada görmediğim Kocain Mağarası hakkında bilgiyi internet sitelerinden buldum.

Kocain Mağarası hakkında kısa bir bilgi:

Kocain Mağarası, Akdeniz Bölgesi’nde, Antalya ilinde mağara. Merkez ilçenin Döşemealtı bucağına bağlı Ahırtaş köyü yakınlarında yer alır. Yaklaşık 37.000 m2‘lik taban alanı ile Türkiye’nin en geniş, dünyanın en büyük yeraltı boşluklarından biridir. Uzunluğu 630 m, derinliği ise 74 m’dir. İndağı’nda, deniz düzeyinden 788 m yüksekteki girişi 68 m genişliğinde ve 20 m yüksekliğindedir. Derinlere doğru ilerledikçe genişliği 100 m’yi, yüksekliği ise 50 m’yi bulur. Mağaranın ilk 400 metresi Güneş ışığıyla aydınlanır. Bu bölümde Kılıç Kökten’in yaptığı araştırmalarda Tarih öncesi’ne ve daha sonraki dönemlere ait yerleşim kalıntıları bulunmuştur. Girişten 125 m içeride yer alan dört bölmeli sarnıç, bunlardan biridir. Mağaranın, girişe göre tabanı daha engebeli son bölümlerinde, ilgi çekici boyutlarda pek çok doğal oluşum vardır. Bunların en ilginci 4 m çapında ve 35 m yüksekliğindeki silindir biçimli sütundur.

Kocain’e, Antalya’ya 45 km uzaklıkta bulu­nan Ahırtaş köyünden yürüyerek iki saatte ulaşılır.

Halil Öncü-Antalya

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahırtaş Köyü, Antalya, Döşemealtı, Döşemealtı Antalya, Kocain Mağarası, Kocain Mağarası Antalya,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları