Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kıyamet Kütüphanesi Norveç’te Açıldı

31 Mart, 2017 | 06:29
Kıyamet Kütüphanesi Norvec

Kıyamet Kütüphanesi Norveç

 

Kıyamet Sonrasında da Varlığını Sürdürmek Amacıyla “Kıyamet Kütüphanesi” Norveç’te Svalbard Adasında Açıldı.

Kıyamet Kütüphanesi, büyük bir ekolojik yıkım yalanması durumunda kullanılmak üzere, dünyanın dört bir yanından 3 milyon çeşit tohumun bir araya getirildiği Tohum Bankası’nın yakınlarında kuruldu.

 

Eserler Donmuş Bölgede Korunacak

‘Dünya Arktik Arşivi’ olarak adlandırılan ve nükleer saldırılara da dayanıklı olarak tasarlanan kütüphanede, ilk olarak Brezilya, Norveç ve  Meksika’dan temsili eserler arşivlenecek. Eserlerin kopyaları, daha güvenli olduğu gerekçesiyle basılı olarak ya da sabit disklerde değil geliştirilmiş teknolojiye sahip gelişmiş filmler şeklinde saklanacak. Maden 3 adı verilen bir madende donmuş toprak içerisinde saklanacak olan filmler böylelikle ortam ısısı sabitlenmiş bir yerde korunaklı bir şekilde saklanabilecek.

Norveç basınına konuşan Dünya Arktik Arşivi yetkilisi Kartrine Loen Thomson, “Teknolojimizi kullanarak verileri bin yıl süresince koruyabileceğimize inanıyoruz.” dedi. Kurulan ilk ‘Kıyamet Kütüphanesi’ değildir. Dünyanın bir çok yerinde bu tarz kütüphaneler bulunmaktadır. Mesela, ABD’de kurulan ‘Survivor Library’ Kütüphanesinde 7 bin’e yakın kitap bulunmaktadır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kıyamet Kütüphanesi, Norveç,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları