Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kısa kısa Küba notları

30 Mayıs, 2016 | 07:40

küba devrimi

Tarih, kültür, dans ve eğlencenin başkenti Küba. Dünyanın en iyi purosu, müziğin eksik olmadığı sokakları, klasik otomobilleri ve daha fazlası… İşte kısa kısa Küba notları;

Küba muhteşem renklerin, eski yapıların, duvarlardan sarkan elektrik kablolarının, sokakta asılı çamaşırların ve açık sokak kapılarının ülkesi. Son yıllarda giderek daha fazla turist çekmeye başlayan Küba hakkında bilinmeyen pek çok şey var. İşte Atlas Okyanusu ile Karayip Denizi arasındaki bu gizemli adada yapabilecekleriniz…

Devrim Meydanı: Her yıl 1 Mayıs ve 26 Temmuz’da kutlamaların yapıldığı Devrim Meydanı’nda büyük bir Jose Marti anıtı yer alıyor. Üzerinde ünlü Che Guevara figürü ve “Hasta la Victoria Siempre/Zafere kadar daima” yazısının yer aldığı İçişleri Bakanlığı binası da meydanda bulunuyor. Burada ayrıca Oldtimerları yakından görme imkânınız da oluyor.

kuba-devrim-meydani

Oldtimer ile tura çıkın: 1950’li yıllara ait otomobiller Küba deyince akla ilk gelen görüntünün içinde yer alıyor. Bu otomobillerle tura çıkabilirsiniz. Örneğin Havana’da iki saatlik tur ücreti 20 dolar civarında.

Havana eski kent: Havana’nın en renkli bölümlerinden biri de eski kent bölümü: Habana Vieja. Burada pek çok restoran, kafe ve müze yer alıyor. Ayrıca kent mimarisini de yakından görme imkânı buluyorsunuz.

Küba gecesi: Müzik ve dansı seviyorsanız bir gece Küba müziği ve dansları eşliğinde bir kabare izlemeden dönmeyin. Tropicana Havana ya da Havana’nın en lüks otellerinden Nacional de Cuba Oteli’ndeki kabare seçenekler arasında.

kuba-geceleri

Kayalıklardaki resimler: “Viñales Mural de la Prehistoria” olarak adlandırılan bölgede, kayalıklarda Diego Rivera’nın öğrencisi ressam Leovigildo González Morillo tarafından çizilmiş devasa resimler yer alıyor. 160 cm yüksekliğindeki resimlerde tarih öncesi çağlara ait canlılar, dinozorlar ve insan çizimleri bulunuyor.

Büyülü manzara:Santiago de Cuba Katedrali, 1518 yılında inşa edilmiş. Katedral, Cespedes Parkı’nın yakınında bulunuyor. Katedralin tam karşısında ise Fidel Castro’nun Santiago de Cuba’da ilk konuşmasını yaptığı bina yer alıyor.

santiago-de-cuba

Trinidad’da alışveriş: Eğer Küba turuna çıkmışsanız ve hediyelik eşya almayı planlıyorsanız bunu en iyi Trinidad’da yapabilirsiniz. Kent meydanında birkaç sokakta tezgâh açan Kübalılar, magnetten, takıya, şapkadan yelpazeye ya da puroya kadar çeşitli hediyelik eşyalar satıyor.

Che Guevara Anıt Mezarı: Küba Devrimi’nin en önemli isimlerinden Che Guevara, 1967 yılında Bolivya’da infaz edildi. Guevara’nın naaşı 1997 yılında bulunarak Küba’ya getirildi ve bir törenle Santa Clara’daki anıt mezara defnedildi.

che-guevara-kuba

Castro ve Che her yerde: Fidel Castro ve Che Guevara, şüphesiz Küba denince ilk akla gelen iki isim. Ve Kübalılar bu iki devrimciye sevgilerini her yerde gösteriyor. Her köşe başında, her duvarda, taşlarda, kayalıklarda, otel lobilerinden mağazalara kadar her yerde Che’nin resimleri ya da “Hasta la Victoria Siempre” yazıları yer alıyor. (©Deutsche Welle Türkçe)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Küba, Küba Gezilecek Yerler, Küba Havana, Küba Turları, Küba Turu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları