Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kırgızistan’da Karahanlılara Ait Yer Altı Türbesi Ortaya Çıktı

16 Ağustos, 2017 | 09:38

Kırgızistan da Türbe

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Karaçağ, ‘Karahanlılar dönemine ait türbenin toprak altında inşa edildiğini tespit ettik.’ açıklamasında bulundu.

Kırgızistan’da Türk ve Kırgız bilim adamları tarafından ortaya çıkarılan Karahanlılar dönemine ait türbenin yer altında inşa edildiği belirlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ), ülkenin kuzeyinde yer alan Narın bölgesindeki Koçkor ilçesi Kum-Döbö köyü yakınlarında ortaklaşa yürüttüğü arkeolojik kazı çalışmasının ilk etabı tamamlandı.

KMTÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Karaçağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Karahanlılar döneminde önemli bir yerleşim yeri olan Kırgızistan’ın kuzeyinde, kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan türbenin toprak altında inşa edildiğini tespit ettik.” dedi.

 

 

Karaçağ, yapının, “kurgan” döneminden türbeye geçiş dönemini yansıttığını belirterek, şöyle konuştu:

“Türbenin tuğla duvarlarının dış sıralanışı düzgün değil. Ayrıca türbe dışındaki toprak ve tuğla duvarın organik şekilde birbirine bağlı olduğunu gördük. Türbenin toprak altında inşa edildiğini gösteren başka bir yönü de türbe duvarının inşa tekniği. Önce kazılan yere düzgün sıralar konmuş. Toprakla düzgün sıranın arasına kırık ve bozuk tuğla ve çamur harcı doldurulmuş. Bu da yapı duvarın toprağın yüzeyine inşa edildiğini gösteriyor.”

İnşa tekniği ile dikkati çeken türbenin, döneminin önde gelen şahsiyetlerinden biri için yapıldığı tahminini ifade eden Karaçağ, “Toprak kazılarak inşa edilen bu türbe önemli biri için yapılmış olmalı. Orta Asya’da benzer bir türbenin sadece Tacikistan’da bulunduğunu öğrendik. Bu alandaki araştırmalarımız devam edecek.” şeklinde konuştu.

Karaçağ, TİKA ile KTMÜ’nün ortak çalışmasıyla ortaya çıkarılan mimari eserin, Orta Asya tarihi açısından önemine işaret ederek, projenin son etabında türbenin bulunduğu açık alanın hava müzesine dönüştürülerek Kırgızistan’a kazandırılacağını söyledi.

 

 

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Karahanlılar, Kırgızistan, Türbe,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları