Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kırgızistan, Dünya Göçebe Oyunları’na ev sahipliği yapıyor

12 Eylül, 2014 | 15:41

1. Dünya Göçebe Oyunları, Kırgızistan‘ın Issık Göl bölgesindeki tatil merkezi Çolpon Ata kent hipodromunda tüm hızıyla devam ediyor.

NationalTurk’ün haberine göre;

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in ev sahipliğinde düzenlenen ve Türk topluluklarının milli spor geleneklerini geliştirmeyi ve tanıtmayı amaçlayan 1. Dünya Göçebe Oyunları kapsamında kök börü (oğlak kapmaca), Kırgız güreşi, oodarış (at sırtında güreş), corgo salış (rahvanlı koşu), kunan cabış (uzun mesafeli at koşusu), toguz korgool (dokuz taş kumalak oyunu) yarışmaları düzenleniyor.

Kırgızistan’dan sonra en kalabalık spor kafilesi ile göçebe oyunlarına katılan Türkiye, oğlak kapmaca, Kırgız ve Kazak güreşi, aba güreşi ve rahvanlı koşu dallarda yarışıyor.

Geleneksel spor oyunları sevenlerin en çok ilgi gösterdiği oğlak kapmaca oyununda başta Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkiye, Afganistan, Moğolistan ve Rusya Federasyonu’ndan Altay yarışıyor. Diğer oyunlara, ABD, Litvanya, Güney Kore ve Almanya’dan sporcular da iştirak ediyor. Sadece dört gün sürecek olan geleneksel oyunlarda Kırgız takımları şimdilik üstünlük sağlıyor. Spor oyunların yapıldığı mekanlarda paralel olarak kültürel programlar, sergi ve fuarlar düzenleniyor.

Dünya Göçebe Oyunların kapanış törenin yapılacağı 14 Eylül Pazar gününde tay yarışı, rahvanlı koşu, cirit, oğlak kapmaca dallarında finali yapılacak. Aynı gün kazanan sporculara madalya ve ödülleri takdim edilecek. Kırgızistan’daki Dünya Göçebe Oyunlarına 12 ülkeden 300 civarında sporcu katılıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Almazbek Atambayev, Almazbek Atambayev Kırgızistan, Çolpon Ata, Çolpon Ata Kırgızistan, Dünya Göçebe Oyunları', Göçebe Oyunları, Issık Gölü, Kırgızistan, Kırgızistan Göçebe Oyunları, Kırgızistan Haberleri, Kırgızistan türkiye,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları