Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kırgızistan Dünya Göçebe Oyunları’na hazırlanıyor!

26 Ağustos, 2014 | 10:35

Kırgızistan, 8-14 Eylül tarihlerinde  Issık eyaletine bağlı tatil merkezi Çolpon Ata kentinde düzenlenecek 1. Türk Dünyası Göçebe Oyunları için hazırlıklarını sürdürüyor.

Kırgızistan, Türk topluluklarının milli spor geleneklerini geliştirmeyi ve tanıtmayı amaçlayan 1. Dünya Göçebe Oyunları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

NationalTurk’ün haberine göre;

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) üyeleri Kırgızistan, Kazakistan, Türkiye ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının 2012 yılında Bişkek’teki Türk Konseyi Zirvesi’nde “1. Dünya Göçebe Oyunları”nın Kırgızistan’da yapılmasına ilişkin aldığı karar doğrultusunda, hükümet oyunların Issık eyaletine bağlı tatil merkezi Çolpon Ata kentinde 8-14 Eylül arasında düzenlenmesine karar verdi.

Oyunların düzenleneceği Çolpon Ata kentinde hipodrom inşaatı, altyapı, açılış ve kapanış töreni ve diğer organizasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Kırgızistan Bedeni Eğitim ve Spor Devlet Ajansı, göçebe medeniyetinin ayrılmaz parçası olan bu oyunların şekli, kıyafeti, kuralları ile ilgili videolu görsel eğitim seti hazırladı. Kırgızca, Türkçe, Rusça ve İngilizce hazırlanan setler, oyunlara katılacak sporculara gönderildi. Dışişleri Bakanlığı da 1. Dünya Göçebe Oyunları’nı takip edecek yerli ve yabancı basın mensuplarının akreditasyon işlemlerini başlattı.

KIRGIZİSTAN TURLARI İÇİN TIKLAYIN

Başkent Bişkek’ten 3,5 saatlik mesafede bulunan Çolpon Ata kentinde yapılacak organizasyona Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, Moğolistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’ndan toplam 19 sporcu grubu ve heyetlerin katılması bekleniyor.

1. Dünya Göçebe Oyunları’nda, kök börü (oğlak kapmaca), Kırgız güreşi, alış (güreş), oodarış (at sırtında güreş), at çabış, corgo salış (rahvanlı koşu), kız kuumay (kız kovalamacası), kunan cabış (uzun mesafeli at koşusu), toguz korgool (dokuz taş kumalak oyunu) yarışmaları yapılacak.

Türk Konseyi üye ülke liderleri ve üst düzey yöneticilerinin davet edildiği oyunların açılış töreninde farklı ülkelerden birçok sanatçının sahne alması planlanıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Azerbaycan, Bişkek, Bişkek Kırgızistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Çolpon Ata, Dünya Göçebe Oyunları', Kırgızistan, Kırgızistan Çolpon Ata, Kırgızistan göç, Kırgızistan Haberleri, Kırgızistan kültür, Kırgızistan oyunları, Kırgızistan sporları, Kırgızistan türk sporları, Kırgızistan türkiye, Kırgızistan turu, Moğolistan, Rusya Federasyonu, türk konseyi, Türkmenistan,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları