Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kırgızistan Dünya Göçebe Oyunları’na hazırlanıyor!

26 Ağustos, 2014 | 10:35

Kırgızistan, 8-14 Eylül tarihlerinde  Issık eyaletine bağlı tatil merkezi Çolpon Ata kentinde düzenlenecek 1. Türk Dünyası Göçebe Oyunları için hazırlıklarını sürdürüyor.

Kırgızistan, Türk topluluklarının milli spor geleneklerini geliştirmeyi ve tanıtmayı amaçlayan 1. Dünya Göçebe Oyunları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

NationalTurk’ün haberine göre;

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) üyeleri Kırgızistan, Kazakistan, Türkiye ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının 2012 yılında Bişkek’teki Türk Konseyi Zirvesi’nde “1. Dünya Göçebe Oyunları”nın Kırgızistan’da yapılmasına ilişkin aldığı karar doğrultusunda, hükümet oyunların Issık eyaletine bağlı tatil merkezi Çolpon Ata kentinde 8-14 Eylül arasında düzenlenmesine karar verdi.

Oyunların düzenleneceği Çolpon Ata kentinde hipodrom inşaatı, altyapı, açılış ve kapanış töreni ve diğer organizasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Kırgızistan Bedeni Eğitim ve Spor Devlet Ajansı, göçebe medeniyetinin ayrılmaz parçası olan bu oyunların şekli, kıyafeti, kuralları ile ilgili videolu görsel eğitim seti hazırladı. Kırgızca, Türkçe, Rusça ve İngilizce hazırlanan setler, oyunlara katılacak sporculara gönderildi. Dışişleri Bakanlığı da 1. Dünya Göçebe Oyunları’nı takip edecek yerli ve yabancı basın mensuplarının akreditasyon işlemlerini başlattı.

KIRGIZİSTAN TURLARI İÇİN TIKLAYIN

Başkent Bişkek’ten 3,5 saatlik mesafede bulunan Çolpon Ata kentinde yapılacak organizasyona Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, Moğolistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’ndan toplam 19 sporcu grubu ve heyetlerin katılması bekleniyor.

1. Dünya Göçebe Oyunları’nda, kök börü (oğlak kapmaca), Kırgız güreşi, alış (güreş), oodarış (at sırtında güreş), at çabış, corgo salış (rahvanlı koşu), kız kuumay (kız kovalamacası), kunan cabış (uzun mesafeli at koşusu), toguz korgool (dokuz taş kumalak oyunu) yarışmaları yapılacak.

Türk Konseyi üye ülke liderleri ve üst düzey yöneticilerinin davet edildiği oyunların açılış töreninde farklı ülkelerden birçok sanatçının sahne alması planlanıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Azerbaycan, Bişkek, Bişkek Kırgızistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Çolpon Ata, Dünya Göçebe Oyunları', Kırgızistan, Kırgızistan Çolpon Ata, Kırgızistan göç, Kırgızistan Haberleri, Kırgızistan kültür, Kırgızistan oyunları, Kırgızistan sporları, Kırgızistan türk sporları, Kırgızistan türkiye, Kırgızistan turu, Moğolistan, Rusya Federasyonu, türk konseyi, Türkmenistan,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları