Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kınık Höyük’te 2100 yıllık bir tapınak ortaya çıkarıldı!

23 Temmuz, 2018 | 09:46

Kınık Höyük'te 2100 yıllık bir tapınak ortaya çıkarıldı!

Kınık Höyük’te 2100 yıllık bir tapınak ortaya çıkarıldı. İki yıl önce Pers dönemine ait 2 bin 500 yıllık tapınak bulunan Niğde’nin Altunhisar ilçesine bağlı Yeşilyurt köyü yakınlarındaki Kınık Höyük’te, bu kez de Helenistik döneme ait 2100 yıllık tapınak bulundu.

Niğde’de Kınık Höyük’te devam eden kazı çalışmalarında, Helenistik döneme ait 2 bin 100 yıllık tapınak bulundu. Altunhisar ilçesine bağlı Yeşilyurt köyü yakınlarındaki Kınık Höyük’te, devam eden kazı çalışmalarını, İtalyan ve Türk arkeologlar yürütüyor.

Kınık Höyük’te 2100 yıllık bir tapınak ortaya çıkarıldı

Yaklaşık iki sene önce Pers dönemine ait 2 bin 500 yıllık tapınak bulunan höyükte, bu kez de Helenistik döneme ait 2 bin 100 yıllık tapınak ortaya çıkarıldı.

Kazı başkanı ve New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lorenzo D’Alfonso, kazılarda Helenistik dönem ve geç Pers dönemine ait tapınak bulduklarını ifade etti.

Höyük’te ilk olarak iki yıl önce geç Pers dönemine ait 2 bin 500 yıllık tapınak bulduklarını anımsatan D’Alfanso, “Tapınağı bulduğumuz yerin hemen alt kısmında kazılara devam ettik ve günümüzden 2 bin 100 yıl öncesine Helenistik dönemine ait bir tapınak daha ortaya çıkardık. Kınık Höyük’te, M.Ö. 30. yıldan itibaren herhangi bir şehir, yerleşim olmadığı tahmin ediliyor. Burada ayrıca seramikten parça parça boğa heykeli bulduk.” şeklinde konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Basri Akdemir ise kazı çalışmalarının 8. yılına girdiğini belirtti.

Melendiz Dağı güney yamaçlarındaki yüzey araştırmaları kapsamında yapılan incelemelerden sonra burada kazı çalışması yapılması yönünde karar alındığına dikkati çeken Akdemir, “Kazılar düzenli olarak her yıl devam ediyor. Prof. Dr. Lorenzo D’Alfonso’nun başkanlığında yürütülen bu kazılar da demir çağ ve Helenistik dönemindeki yerleşim yerleriyle ilgili kazılar yapılıyor. 2011’den beri bu kazılarda 207 taşınabilir kültür varlığı Niğde Müzesine kazandırıldı. Daha önce burada önemli bir tapınak ortaya çıkarılmıştı.” yorumunda bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2100 yıllık tapınak, Altunhisar, Basri Akdemir, Helenistik dönemi, Kınık Höyük, Melendiz Dağı, New York Üniversitesi, Niğde, Prof. Dr. Lorenzo D'Alfonso,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları