Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kemer, Enduro ile tozu dumana katacak

15 Eylül, 2014 | 16:06

Dünya ekstrem enduro motosiklet takviminin en önemli yarışlarından biri olan ve 2010 yılından beri Kemer’de düzenlenen Red Bull Sea to Sky için geri sayım başladı.

Ekstrem enduro motosiklet yarışları arasında son beş yıl içinde bir dünya markasına dönüşen Red Bull Sea to Sky 26-27-28 Eylül 2014 tarihlerinde Antalya’nın Kemer ilçesinde beşinci kez düzenlenecek. Uluslararası enduro motosiklet camiasında büyük ilgi gören yarışa heyecanlı geri sayım sürerken, kayıtların açıldığı ilk günlerde dünyanın dört bir yanındaki 35 ülkeden toplam 237 sporcu turnuvaya kayıt yaptırarak gün saymaya başladı. Toplam 250 başlangıç numarasının neredeyse tamamı sahibini buldu. Kontenjanın tamamlanmasıyla kayıtlar kapanacak ve tüm dünyadan profesyonel ve amatör enduro sporcuları Eylül ayında Kemer’de buluşacak. Kemer’i sadece deniziyle turistlerin ilgisini çeken bir yer olmaktan çıkarıp dünyanın her yerinden enduro motosiklet tutkunlarını buluşturan bir mekana dönüştüren etkinlik, dünyanın en eğlenceli ekstrem enduro yarışı olarak anılıyor.

Kemer sahilinden Olimpos Dağı’nın zirvesine

Sporcularını gerçek anlamda denizden gökyüzüne taşıyan Red Bull Sea to Sky’da amaç; deniz seviyesinde kumsaldan başlayarak, nehir yataklarını, ormanları ve kayalıkları aşıp 2365 metre yükseklikteki Olimpos Dağı’nın zirvesine motosikletle çıkmak. Üç gün boyunca süren etkinlik, yarışçılara eğlenceli ve zorlu bir parkur sunuyor. Katılımcılar, aynı yarış içinde kum, çim, kayalık ve ıslak zeminlerde yarışmak zorundalar. Ekstrem enduro motosiklet yarışının çekişmesi ve heyecanlı parkuru seyirciler için de eğlenceli bir deneyim vaat ediyor.

Üç gün boyunca üç farklı yarışla sürekli heyecan

Red Bull Sea to Sky 2014’te üç gün boyunca üç farklı tarzda üç yarış düzenlenecek. 26 Eylül Cuma günü birinci etap saat:15:30 ‘da Kumsal Yarışı ile başlayacak. İzleyiciler Kemer Kındıl Çeşme sahilindeki kumsalda hızın, yeteneğin ve cesaretin tadına varacak. Sürücüler toplu başlangıç yaparak etrafı çevrilmiş, yuvarlak bir parkurda yarışacak.

Motokros pistine benzeyen, kumlu toprağa sahip bu parkur, kıyı boyunca uzanan yüksek hızlı bir düz kısım ve hem doğal hem insan yapısı engeller içeriyor. Kumsal Yarışı 20 dakika artı bir turla tamamlanacak ve yarışın sonuçları Orman Yarışı’nın başlangıç sırasını belirleyecek.

27 Eylül’deki yarışın ikinci gününde sporcular Kemer sırtlarındaki ormanlarda zamana karşı yarışacak. Patika ve çakıl yollardan geçerek Bey Dağları’nın eteklerine varacak yarışçılar, Orman Yarışı’nda yaklaşık 75 kilometrelik bir etabı tamamlayacak.Orman Yarışı’nın sonuçları da Olimpos Dağı Yarışı’nın başlangıç sırasını belirleyecek.

28 Eylül’deki final günü Red Bull Sea to Sky’ın ana yarışı kumsalda başlayacak ve katılımcıları adeta denizden gökyüzüne çıkaracak. Olimpos Dağı Yarışı, özellikle altın madalyayı hedefleyen yarışmacılar için en zorlu etap olarak biliniyor.

Zira yarışmada altın madalyayı sadece 2365 metre yükseklikteki Olimpos Dağı zirvesinde bulunan Red Bull bitiş kemerine ilk ulaşan motor sporcusu kazanacak. 1700 metre civarı yükseklikteki ağaç çizgisine varan sürücüler gümüş madalya almaya hak kazanacak. Nehir yatağını geçip ormana giren ve yaklaşık 1100 metre yüksekliğe ulaşan sürücülere ise bronz madalya verilecek. Red Bull Sea to Sky 2014’te yarışmacılara verilecek toplam para ödülü ise 20 bin euro.

Halil ÖNCÜ-KEMER

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dünya ekstrem enduro, ekstrem enduro, ekstrem enduro motosiklet, enduro motosiklet, Kemer, Kemer Antalya, Kemer Haberleri, Kemer spor turizmi, Kemer turizm, Kemer türkiye, Red Bull, Red Bull Sea to Sky, Sea to Sky,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları