Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kazılarda çıkarılan imparator heykelleri Fethiye Müzesi’ nde

20 Ağustos, 2011 | 10:49

Tlos’taki kazılarda çıkarılan imparator heykelleri Fethiye Müzesi’nde

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Tlos antik kentinde yürütülen kazı çalışmalarında Roma imparatorları ve tanrıçaya ait heykel bulundu. 10 bin yıllık imparator heykelleri, vinç yardımı ile Fethiye Müzesi’ne getirildi.
Fethiye’nin Yaka köyünde bulunan Tlos antik kentindeki kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünden 40 kişilik ekip ve 36 işçi ile devam eden çalışmalar da önemli bulgulara ulaşıldı.

Tlos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Taner Korkut, Likya uygarlığına ev sahipliği yapan Tlos antik kentinde Roma imparatorları ve tanrıça heykelleri bulunduğunu açıkladı.

Kazı çalışmaları sırasında 10 bin 500 yıl öncesine ait yaşam kalıntılarına rastladıklarını ifade eden Korkut, Tlos Tiyatrosu sahne bölümünde yapılan kazılarda, sahne binasını süsleyen Roma imparatorları Hadrian, Antonius Pius, Mareus Aurellus, Tanrıça İsis ve İmparator Antonius Pius’un kızı Faistinaminor’un heykellerinin bulunduğunu söyledi.

Kazı çalışmalarının halen; akropol, bazilika, büyük hamam, Kronos tapınağı, stadyum, tiyatro ve Girmeler mağarasında devam ettiğini kaydeden Korkut, çıkarılan heykellerin Fethiye Müzesi’ne teslim edildiğini kaydetti.

10 bin 500 yıllık imparator heykelleri vinç yardımı ile Fethiye Müzesi bahçesine indirilirken Müze Müdürü İbrahim Malkoç, Tlos Antik Kenti’nin İ.Ö. 3 bin yıllarına dek yerleşim alanı olarak kullanıldığını bildirdi.

Ortaya çıkarılan yeni eserlerle birlikte Fethiye Müzesi’ nin bölgenin en önemli müzesi haline geldiğini aktaran Malkoç, eserlerin gerekli düzenleme yapıldıktan sonra sergilenmeye başlayacağını açıkladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Fethiye, Fethiye Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla, Tlos, tlos antik kenti, tlos fethiye, tlos kazısı, Tlos Tiyatrosu, Tlos Yakaköy, Tlos’taki kazılar,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları