Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kazdağları’nda bulunan iki ‘Pitos mezar’ı heyecanlandırdı!

24 Eylül, 2018 | 11:07

Kazdağları'nda bulunan iki 'Pitos mezar'ı heyecanlandırdı!

Edremit’teki Kazdağları’nda bulunan iki ‘Pitos mezar’ı heyecanlandırdı. Kazdağları’nın eteklerinde milattan önce 10. yüzyılda kurulduğu düşünülen, bazı kaynaklara göre tarihi milattan önce 2 bin yılına kadar uzanan Antandros Antik Kenti’nde, ‘küp mezar’ olarak da bilinen iki ‘Pitos mezar’ bulundu.

Balıkesir’e bağlı Edremit ilçesindeki Kazdağları’nın eteklerinde MÖ 10. yüzyılda kurulduğu düşünülen, bazı kaynaklara göre ise tarihi milattan önce 2 bin yılına kadar uzanan Antandros Antik Kenti’nde, halk arasında “küp mezar” olarak da bilinen Pitos mezar’lara rastlandı.

Kazdağları’nda bulunan iki ‘Pitos mezar’ı heyecanlandırdı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Edremit Belediyesinin desteğiyle antik kentte yürütülen 19. dönem kazılarında bulunan iki mezar, yoğun ilgi görüyor.

“Antik Çağ’da genelde zeytinyağı gibi sıvı ve kuru tarım ürünlerini depolamakta kullanılan büyük çapta küpler” diye tanımlanan pitosların, milattan önce 6. yüzyıldan itibaren bölgede mezar olarak da değerlendirildiği ifade ediliyor.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, Antandros nekropolisi’nin (mezarlık) milattan önce 8. yüzyıldan milattan sonra 1. yüzyılın sonuna kadar kullanıldığını söyledi.

Gürcan Polat, burada çok farklı tipte ölü gömme geleneklerine rastlandığını, bunlardan birinin de pitos mezarlar olduğuna işaret etti.

Yunanlıların kullandığı iki pitos mezarına rastladık

“Yunanlıların kullandığı iki pitos mezarına rastladık”

Bölgede bu şekilde iki mezar bulunduğunu bildiren Polat, “Antandros kazılarında Yunanlıların kullandığı iki pitos mezarına rastladık. Halk deyişiyle küp mezarlar. Pitos mezarlar özellikle milattan önce 6. yüzyılın ortalarından itibaren kremasyon, yani yakarak gömmeden, inhumasyon yakmadan gömmeye geçişte mezar muhafazası olarak kullanılan büyük boyutlu kaplardır bunlar.

Ama bunların hiçbirisi sadece mezar amacıyla yapılmış değildir. Normalde saklama, büyük depolama kaplarıdır bunlar. Tahıl, zeytinyağı, su gibi malzemeleri depolamaya yönelik üretiliyorlar. Zaman zaman mezar olarak da kullanıldıklarına şahit olabiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Pitoslar aile mezarı olarak da kullanılmış

“Pitoslar aile mezarı olarak da kullanılmış”

Pitos mezarların, Antandros’ta milattan önce 6. yüzyılın ortalarından itibaren kullanılan bir mezar tipi olarak karşılarına çıktığını vurgulayan kazı başkanı Polat, “Hatta pitoslar zaman zaman aile mezarı olarak da kullanılmışlar. Aynı aileden iki ya da üç bireyin bu küpler, pitoslar içerisine gömüldüğüne Antandros nekropolisinde şahit olduk.

Bu gömü yapıldıktan sonra ön kısmına genellikle bir çatı kiremidi kapatılarak ve hatta buradaki mezarın önüne taş dikilerek mezarın toprak üstünden yerinin de belirtildiğine şahit oluyoruz.” dedi.

Bu mezarlardan birinde köpek iskeleti bulduklarını belirten Prof. Dr. Gürcan Polat, “Sanıyorum bir Antandroslunun çok sevdiği bir köpek vardı, o köpeği öldü ve gömmek için mezarlığa geldi, mezar kazarken bu küpün üstüne denk geldi ve küpün üstünü kırması sonrasında altındaki boşluğu gördü ve köpeğini oraya bıraktı ve tekrar kapatıldı. Hem köpek hem de aynı zamanda orijinalinde bir insan mezarı olan bu küp ortaya çıktı.” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antandros Antik Kenti, Antandros nekropolisi, Balıkesir, Edremit, Ege Üniversitesi Edebiyat, Kazdağları, Pitos mizarı, Prof. Dr. Gürcan Polat,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları