Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

“Kazakistan’ın İsviçre’si” Burabay’a turist ilgisi artıyor!

03 Eylül, 2018 | 15:31

“Kazakistan’ın İsviçre'si” Burabay'a turist ilgisi artıyor!

“Kazakistan’ın İsviçre’si” Burabay’a turist ilgisi artıyor. Kazakistan’ın kuzeybatısındaki Burabay Ulusal Parkı’na yerli ve yabancı turistlerin ilgisi gün geçtikçe artıyor.

Kazakistan’ın başkenti Astana‘dan 250 kilometre uzaklıktaki Akmola eyaletine bağlı Burabay ilçesinde yer alan park, Sovyetler Birliği döneminden bu yana sanatoryumları ve doğal güzellikleriyle turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

İsmi “Mavi Dağ” anlamına gelen Kökşetau Dağı’nın yanı sıra Burabay Gölü ve çam ormanlarına ev sahipliği yapan Burabay, “Kazakistan’ın İsviçre’si” olarak biliniyor.

“Kazakistan’ın İsviçre’si” Burabay’a turist ilgisi artıyor

Burabay Gölü’ün tam ortasında yer alan Jumbaktas Tepesi de turistlerin ilgisini çeken yerlerin başında geliyor. Bir taraftan bakıldığında rüzgarda saçları salınan genç bir kızı andıran kaya, diğer taraftan bakıldığında ise yaşlı bir kadına benzetiliyor.

Çam ve huş ağaçlarından oluşan ormanlarda binden fazla bitki çeşidi ile geyik, tavşan ve tilki gibi hayvanlar yaşamakta.

Turistler Botay kültürünü tanıma fırsatı yakalıyor

MÖ 3700’lü yıllarda atı evcilleştiren Botayların yaşadığı Burabay’daki Botay Burabay Müzesi de turistlerin uğrak yerlerinden biri. Geleneksel 7 çadırdan oluşan müzede arkeolojik kazılarda bulunan at ve çeşitli hayvan kemikleri, avcılık aletleri gibi Botay kültürüne ait kalıntılar sergilenmekte.

Burabay Kayak Merkezi bu yıl açıldı

Burabay Kayak Merkezi bu yıl açıldı

Bu yıl açılan Burabay Kayak Merkezi, modern altyapısıyla Olimpiyat Oyunları’na hazırlanan sporcuların çalışmasına olanak sağlıyor.

Burabay, temiz havasıyla solunum yolu hastalıklardan muzdarip kişilerin de ilgisini çekiyor. Doktorlar, çam ağaçlarının yaydığı bazı maddelerin zararlı bakterileri öldürdüğüne işaret ederek çam ormanlarında gezmenin insan sağlığını olumlu etkilediğini söylüyor.

Tedavi özelliğine sahip maden suyu üretilen bölgede, şifalı çamur da bulunuyor. Burabay, 45 sanatoryum, 700 turizm şirketi ve çok sayıda oteliyle her yıl yüz binlerce turisti ağırlıyor.

Akmola Valisi Malik Murzalin

“Bu yıl turist sayının 900 bine ulaşmasını bekliyoruz”

Akmola Valisi Malik Murzalin, bölgeye turist ilgisinin her geçen yıl arttığını belirterek, “Geçen yıl Burabay’ı 850 bin turist ziyaret etti. Bu yıl turist sayının 900 bine ulaşmasını bekliyoruz.” dedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in 2023’e kadar turizmin ülke ekonomisindeki payının yüzde 8’e çıkarılmasını hedeflediğini hatırlatan Murzalin, “İklim koşulları, bölgede sağlık turizmini geliştirmeye imkan sağlıyor. Sanatoryum ağını geliştirmeye, insanların buraya sadece gezmeye değil, iyileşmek için de gelmelerini sağlamaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Etnik ve ekoturizmi geliştirmeye çalışıyoruz”

Murzalin, Kazak halkının geleneksel hayatını sergileyen “Yayla” (Jaylau) etnik köyünün de bu yıl ziyaretçilere açıldığını dile getirerek “Etnik ve ekoturizmi geliştirmeye çalışıyoruz çünkü Kazak kültürü, Rusya, Çin ve diğer ülkelerden gelen turistlerin ilgisini çekiyor.” ifadesini kullandı.

Kazakistan’ın İsviçre’si Burabay’da 4 mevsim boyunca turist ağırlamak için sportif ve kültürel etkinlikler düzenleyeceklerini söyleyen Murzalin, her yıl düzenledikleri bisiklet yarışması, Oktober Fest ve diğer etkinliklere ek olarak at sporu tesisi ve kayak merkezleri yapacaklarını aktardı.

Kazakistan'ın cenneti Burabay

“Türkiye’nin tatil yerlerindeki gibi hizmetler sunulacak”

Bölgeye daha çok Rusya, Hindistan ve Çin’den turist geldiğine işaret eden Murzalin, Çin, Güneydoğu Asya ve Avrupa arasındaki önemli transit noktası olan Astana’daki Uluslararası Nursultan Nazarbayev Havalimanı ve Kazakistan’ın Çin ve Hindistan vatandaşları için uyguladığı 72 saatlik vizesiz girişin, turizmin gelişmesine katkı sağladığını belirtti.

Avrupalı turist sayısının da her geçen yıl arttığına dikkati çeken Murzalin, “Burabay’da Türkiye’nin tatil yerlerindeki gibi hizmetler sunulacak. 4 mevsim programı, her yıl büyük spor ve kültürel etkinliklerin yapılmasını öngörüyor. Amacımız turistlerin beğeneceği etkinlikler düzenlemek.” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akmola eyaleti, Akmola Valisi Malik Murzalin, Astana, Burabay, Jumbaktas Tepesi, Kazakistan, Kazakistan’ın İsviçre'si, Kökşetau Dağı, Nursultan Nazarbayev Havalimanı, Oktober Fest,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları