Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kayıp Kent Bathonea belgeselleştirildi

10 Ocak, 2014 | 13:25

bathonea-antik-kenti Kalesi, su yapıları, sütunlu binaları, antik limanları ve tarihi yollarıyla İstanbul’un bilinmeyen tarihini aydınlatan Bathonea Kazı ve Araştırmaları beşinci yılında belgeselleştirdi.

Belgeselin gösterimi ve hava fotoğrafçısı rahmetli Murat Öztürk adına düzenlenen “Gökyüzünden Bathonea” fotoğraf sergisinin açılışı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

İstanbul’un tarihinde yeni bir sayfa açacak yapı kalıntılarına ulaşılan Küçükçekmece Göl Havzası/ Bathonea Kazı ve Araştırmaları, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından belgeselleştirildi. 55 dakikalık belgeselin yönetmenliğini daha önce TRT için yurtdışına kaçırılan eserlerin belgeselini de yapan Nihal Ağırbaş yaptı.

Vali Mutlu, açılışta yaptığı konuşmada, 2009 yılında başlayan kazıların 2012-2013 yıllarında yoğunlaştığını belirterek, “Bugün ortaya çok güzel bir tablo çıkmıştır. Yarımburgaz Mağarası ile Bothonea’yı birleştirerek İstanbul için yeni bir ören bölgesi oluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

Bathonea Belgeseli, arkeolojik kazı ekibi ile birlikte günlerce alanda yapılan çalışmaların takibi yapılarak hazırlandı. Farklı disiplinlerden gelen çok sayıda uzmanların alandaki çalışmaları görüntülenirken aynı zamanda uzmanlarla yapılan röportajlara yer verildi.

Görüntü kalitesini artırmak için her türlü teknik imkan kullanılırken, 4 ay süren belgesel çalışmasında 20 kişi görev aldı. Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde hazırlanan belgeselin editörlüğünü ise gazeteci Ömer Erbil yaptı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bathonea, Bathonea Belgeseli, Bathonea Kazı ve Araştırmaları, Bathonea kazıları, Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Özel İdaresi, İstanbul Valisi, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kayıp Kent, Kayıp Kent Bathonea, Murat Öztürk, Murat Öztürk fotoğrafları, Nihal Ağırbaş, Ömer Erbil, Yarımburgaz Mağarası,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları