Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kayakapı projesi ile birlikte turizm canlanacak

02 Ağustos, 2011 | 12:59

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde bulunan Kayakapı Mahallesi’ndeki tarihi mekânların restore edilerek turizme kazandırılmasını sağlayacak projeye yeniden başlanacak.

Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren bölge, çeşitli nedenlerle duran çalışmaların yeniden başlamasıyla turizme kazandırılacak.

Ürgüp Belediyesi’nin 2000 yılında yaptığı girişimlerle kentsel sit alanı olarak ilan edilen ve 2002 yılında hayata geçirilen ancak daha sonra ekonomik nedenlerle ara verilen ‘Kayakapı Kültürel, Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi’, projeyi tek başına yürütme kararı alan Dinler Turizm tarafından tekrar ele alınacak.

Ürgüp kent merkezinde Esbelli Kayası olarak bilinen alanın yamacında bulunan ve 1985 yılında Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmiş ‘Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kayalık Alanları’ içinde yer alan ve 266 bin 500 metrekarelik bir büyüklüğe sahip. Şu an terk edilmiş bir haldeki Kayakapı Mahallesi’nde, 2002 yılında başlatılan proje hayata geçirilmiş ancak çeşitli nedenlerle proje tamamlanamamıştı.

Yeniden başlayacak projeyle Ürgüp’ün en eski yerleşim alanlarından biri durumundaki bölgenin, ‘çevre mirası’ olarak korunması ve turizm ağırlıklı çağdaş kullanımlar çerçevesinde değerlendirilerek yeniden canlandırılması hedefleniyor.

Projenin yeniden başlayacak olması nedeniyle bölgeye inceleme gezisi düzenlendi. Kayakapı Proje alanında Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş’a ve beraberindekilere Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Mevlüt Coşkun tarafından brifing verildi. Mevlüt Coşkun verdiği brifingde projenin başlangıcından bugüne kadar ki tüm detaylarını, gerçekleşen tüm evreleri ve bundan sonraki gidişat ve gerçekleştirilecek uygulamalar hakkında detaylı bilgiler aktardı.

Brifinge Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Nevşehir İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Tatar, Ürgüp Kaymakamı Tuğba Yılmaz, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Ürgüp İlçe Emniyet Müdürü Nedret Bulut, Ürgüp Belediye meclis üyesi ve Kayakapı Projesi İdari Amiri Müdürü Hüsnü Sucu, AK Parti Ürgüp İlçe Başkanı Ahmet Koçak da katıldı.

Brifingin ardından Vali Savaş ve beraberindekiler Kayakapı projesinin gerçekleştiği alandaki çalışmaları Kurul Müdürü Mevlüt Coşkun ve Kayakapı Projesi İdari amiri Hüsnü Sucu eşliğinde yerinde gezip, inceleyip bilgi aldı.

Hot-Affiliates Reklamları
Şarap Turları, Gurme Turları en iyi servis ve fiyat garantisiyle.
Şarap ve Gurme Turları
italya Gurme turları ile en lezzetli ve unutulmaz seyahatler için.
İtalya Şarap ve Gurme
Fransa Gurme Turları, romantik bir ülkede sayısız lezzetler.
Fransa Şarap ve Gurme
İspanya Gurme Turları, güzel şaraplar ve leziz gurme gezileri.
İspanya Şarap ve Gurme
Hot-Affiliates Reklamları

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Brifinge Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Doğal Çevre Koruma Canlandırma Projesi, Dünya Kültür Mirası Listesi, Kayakapı, Kayakapı turizm, Kayakapı turizm planlaması, Nevşehir İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Tatar, Nevşehir Kayakapı, Nevşehir Ürgüp, Ürgüp belediye başkanı Fahri Yıldız, Ürgüp Kaymakamı Tuğba Yılmaz,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları