Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kayak merkezlerinde sezon açıldı

17 Aralık, 2009 | 14:38

Ilgaz Kayak Merkezi Turizmde yaz sezonunun bitmesinin ardından gözlerin çevrildiği kış turizmi nihayet başladı.

Önemli kış merkezlerinden Ilgaz Dağı’nda kar kalınlığı yaklaşık 1 metreye ulaştı ve hem işletmeciler hem de tatilciler güldü.

Türkiye’nin kayak merkezlerindeki son durum şöyle;

ERCİYES

Erciyes Kayak Merkezi’nde bu sabah yapılan ölçümde, kar kalınlığı 25 santimetre olarak ölçüldü. Kayakevi yetkilileri, tipi nedeniyle dün akşam ulaşıma kapanan Kayseri-Erciyes karayolunun ulaşıma açıldığını, pistlerdeki kar miktarının kayak yapmak için henüz yeterli olmadığını bildirdi. Erciyes Kayak Merkezi’nde kayak sezonu geçen yıl 24 Aralıkta açılmıştı.

ULUDAĞ
Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da, kar kalınlığının 25 santimetre olduğu bildirildi. Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkilileri, gece saatlerinde düşen yağışın ardından kar kalınlığı 25 santimetre olan Uludağ’da, hafta sonuna kadar kar yağışının aralıklarla süreceğinin tahmin edildiğini bildirdi. Mevsim normallerinde havanın hakim olduğu ve hafif sisin bulunduğu oteller bölgesinde, gündüz sıcaklığının 1 derece ölçüldüğü, gece ise eksi 1 dereceye düştüğü bildirildi.

KARTALKAYA
Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya’da birkaç gündür aralıklarla yağan kar yağışının ardından kar kalınlığı 55 santimetreye ulaştı. Kar yağışı, aralıklar devam ediyor. Kartalkaya’da kayak sezonu 15 Aralıkta açıldı. Kayak merkezinde bulunan Grant Kartal ve Kartal oteller, sezonun açılmasıyla birlikte müşteri almaya başladı. Sezon açılışı yapan otellerin yetkilileri, ”Bu yıl sezon biraz geç açıldı. Sezonu açmak için kar yağışı bekledik. Hafta sonu yoğunluğun artmasını bekliyoruz” dediler.

ATABARI
Artvin Valiliğince Mersivan Dağı’nda yaptırılan Atabarı Kayak Merkezi’nde kar kalınlığının 70 santimetreye ulaştığı bildirildi. Atabarı Kayak Merkezi yetkilileri, sezonu 13 Aralıkta açtıklarını anımsatarak, Pazartesi gecesi etkili olan kar yağışıyla birlikte kar kalınlığının 70 santimetreye ulaştığını, kayak merkezinde pistin kayak yapmaya elverişli olduğunu kaydettiler. Yetkililer, kayak merkezi yolunun araç trafiğine açık olduğunu, ulaşımda herhangi bir sorun bulunmadığını da bildirdi.

SAKLIKENT
Antalya yakınlarındaki Saklıkent Kayak Merkezi’nde son yağışlarla birlikte kar kalınlığı pistin üst kısımlarında 50, alt kesimlerde ise 15 santimetreye ulaştı. Saklıkent Kayak Merkezi İşletme Müdürü İsa Alemdar, kar kalınlığının kayak yapmak için yeterli olduğunu, ancak Antalya’daki son yağışların Saklıkent’e ulaşan yollarda hasara yol açtığını, yolda bakım yapılmasını gerektiğini belirtti. Alemdar, merkezdeki motelin ve restoranın hizmet verdiğini, telesiyejin ve pistin son bakımlarının ardından kayakçıları ağırlayabileceklerini söyledi.

DAVRAZ
Isparta yakınlarındaki Davraz Kayak Merkezi’nde ise kar kalınlığı zirvede 1 metreye yaklaştı. Yetkililer, konaklama tesislerinin bulunduğu birinci pistte kar kalınlığının kayak yapmak için yetersiz olduğunu, ancak üst kesimdeki ikinci pistte kar kalınlığının 40 santimetre civarında olduğunu söylediler. İkinci pistin kayak yapmak için elverişli hale geldiğini belirten yetkililer, telesiyejlerin bakımlarının yapıldığını, bu hafta sonu telesiyejlerin çalışmaya başlayacağını ve pistlerin açılacağını bildirdiler. Yetkililer, ”Yılbaşında sezonu büyük bir coşkuyla açacağız. Yılbaşı için çok sayıda rezervasyon alıyoruz” dediler.

KARTEPE
Kocaeli Samanlı Dağları’nın zirvesi olan Kartepe’de kar kalınlığı 30 santimetre olarak ölçüldü. Uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen 18 kayak pisti bulunan Kartepe’de tek konaklama merkezi olan beş yıldızlı, 250 oda, 50 apart ve 800 yatak kapasiteli otelin, yüzde 70’nin dolduğu belirtildi. Hafta sonu yoğun kar yağışı beklendiği, kar kalınlığının 80 santimetreye ulaşması halinde ilk etapta 2 pistin açılacağı, karın yoğunluğuna bağlı olarak 10 pistin daha devreye alınacağı kaydedildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atabarı Kar Kalınlığı, Atabarı Kayak Merkezi, Davraz Kar Kalınlığı, Davraz Kayak Merkezi, Erciyes Kayak Merkezi, Ilgaz Kar Kalınlığı, Ilgaz Kayak Merkezi, Kartalkaya Kar Kalınlığı, Kartalkaya Kayak Merkezi, Kartepe Kar Kalınlığı, Kartepe Kayak Merkezi, Kayak Merkezlerindeki Kar Kalınlıkları, Kayak turları, Kış Turizmi, Saklıkent Kayak Merkezi, Türkiye Kayak Merkezleri, Uludağ kar kalınlığı, Uludağ Kayak Merkezi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları