Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kayak merkezlerinde sezon açıldı

17 Aralık, 2009 | 14:38

Ilgaz Kayak Merkezi Turizmde yaz sezonunun bitmesinin ardından gözlerin çevrildiği kış turizmi nihayet başladı.

Önemli kış merkezlerinden Ilgaz Dağı’nda kar kalınlığı yaklaşık 1 metreye ulaştı ve hem işletmeciler hem de tatilciler güldü.

Türkiye’nin kayak merkezlerindeki son durum şöyle;

ERCİYES

Erciyes Kayak Merkezi’nde bu sabah yapılan ölçümde, kar kalınlığı 25 santimetre olarak ölçüldü. Kayakevi yetkilileri, tipi nedeniyle dün akşam ulaşıma kapanan Kayseri-Erciyes karayolunun ulaşıma açıldığını, pistlerdeki kar miktarının kayak yapmak için henüz yeterli olmadığını bildirdi. Erciyes Kayak Merkezi’nde kayak sezonu geçen yıl 24 Aralıkta açılmıştı.

ULUDAĞ
Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da, kar kalınlığının 25 santimetre olduğu bildirildi. Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkilileri, gece saatlerinde düşen yağışın ardından kar kalınlığı 25 santimetre olan Uludağ’da, hafta sonuna kadar kar yağışının aralıklarla süreceğinin tahmin edildiğini bildirdi. Mevsim normallerinde havanın hakim olduğu ve hafif sisin bulunduğu oteller bölgesinde, gündüz sıcaklığının 1 derece ölçüldüğü, gece ise eksi 1 dereceye düştüğü bildirildi.

KARTALKAYA
Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya’da birkaç gündür aralıklarla yağan kar yağışının ardından kar kalınlığı 55 santimetreye ulaştı. Kar yağışı, aralıklar devam ediyor. Kartalkaya’da kayak sezonu 15 Aralıkta açıldı. Kayak merkezinde bulunan Grant Kartal ve Kartal oteller, sezonun açılmasıyla birlikte müşteri almaya başladı. Sezon açılışı yapan otellerin yetkilileri, ”Bu yıl sezon biraz geç açıldı. Sezonu açmak için kar yağışı bekledik. Hafta sonu yoğunluğun artmasını bekliyoruz” dediler.

ATABARI
Artvin Valiliğince Mersivan Dağı’nda yaptırılan Atabarı Kayak Merkezi’nde kar kalınlığının 70 santimetreye ulaştığı bildirildi. Atabarı Kayak Merkezi yetkilileri, sezonu 13 Aralıkta açtıklarını anımsatarak, Pazartesi gecesi etkili olan kar yağışıyla birlikte kar kalınlığının 70 santimetreye ulaştığını, kayak merkezinde pistin kayak yapmaya elverişli olduğunu kaydettiler. Yetkililer, kayak merkezi yolunun araç trafiğine açık olduğunu, ulaşımda herhangi bir sorun bulunmadığını da bildirdi.

SAKLIKENT
Antalya yakınlarındaki Saklıkent Kayak Merkezi’nde son yağışlarla birlikte kar kalınlığı pistin üst kısımlarında 50, alt kesimlerde ise 15 santimetreye ulaştı. Saklıkent Kayak Merkezi İşletme Müdürü İsa Alemdar, kar kalınlığının kayak yapmak için yeterli olduğunu, ancak Antalya’daki son yağışların Saklıkent’e ulaşan yollarda hasara yol açtığını, yolda bakım yapılmasını gerektiğini belirtti. Alemdar, merkezdeki motelin ve restoranın hizmet verdiğini, telesiyejin ve pistin son bakımlarının ardından kayakçıları ağırlayabileceklerini söyledi.

DAVRAZ
Isparta yakınlarındaki Davraz Kayak Merkezi’nde ise kar kalınlığı zirvede 1 metreye yaklaştı. Yetkililer, konaklama tesislerinin bulunduğu birinci pistte kar kalınlığının kayak yapmak için yetersiz olduğunu, ancak üst kesimdeki ikinci pistte kar kalınlığının 40 santimetre civarında olduğunu söylediler. İkinci pistin kayak yapmak için elverişli hale geldiğini belirten yetkililer, telesiyejlerin bakımlarının yapıldığını, bu hafta sonu telesiyejlerin çalışmaya başlayacağını ve pistlerin açılacağını bildirdiler. Yetkililer, ”Yılbaşında sezonu büyük bir coşkuyla açacağız. Yılbaşı için çok sayıda rezervasyon alıyoruz” dediler.

KARTEPE
Kocaeli Samanlı Dağları’nın zirvesi olan Kartepe’de kar kalınlığı 30 santimetre olarak ölçüldü. Uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen 18 kayak pisti bulunan Kartepe’de tek konaklama merkezi olan beş yıldızlı, 250 oda, 50 apart ve 800 yatak kapasiteli otelin, yüzde 70′nin dolduğu belirtildi. Hafta sonu yoğun kar yağışı beklendiği, kar kalınlığının 80 santimetreye ulaşması halinde ilk etapta 2 pistin açılacağı, karın yoğunluğuna bağlı olarak 10 pistin daha devreye alınacağı kaydedildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atabarı Kar Kalınlığı, Atabarı Kayak Merkezi, Davraz Kar Kalınlığı, Davraz Kayak Merkezi, Erciyes Kayak Merkezi, Ilgaz Kar Kalınlığı, Ilgaz Kayak Merkezi, Kartalkaya Kar Kalınlığı, Kartalkaya Kayak Merkezi, Kartepe Kar Kalınlığı, Kartepe Kayak Merkezi, Kayak Merkezlerindeki Kar Kalınlıkları, Kayak turları, Kış Turizmi, Saklıkent Kayak Merkezi, Türkiye Kayak Merkezleri, Uludağ kar kalınlığı, Uludağ Kayak Merkezi,
 • Yunan adaları için büyük deprem beklentisi yok
  Wow. wow and more wow. i would like to capture snoethimg like this! When will my photo look amazing as yours? Nick, I would like to know what gear you bring with you on your travels. Or is it just a Camera and a single prime/zoom lens? Thanks!
 • Antalya Expo Center’da Doğa, Macera, Spor ve Alternatif Turizm Fuarı
  izmir is a better city to visit. i mean the hioairsctl monuments and it is a nicer city. a different city, must be seen. antalya is nice too, but more with its beaches. it has plenty of hioairsctl monuments too. it depends on your purpose to visit. izmir has beaches and holiday towns too. but
 • Rus milyarder Gökova ve Yunan Adaları’nda tatil yapacak
  Ermeniler batı Emperyalizminin taşoronlarıdır. Asıl katiller Emperyalistler buna Rusyada dailidhr. Azarbaycan,lı soydaşlarımız iyi hazırlık yapmadan Ermenilerle savaşa girmeleri bence doğru olmaz.İyi bir hazırlıktan sonrada Ya İstiklal ya f6lfcm parolasıyla kanlarının son damlasına kadar savaşarak topraklarını geri almalılar. Turkiye ve halkımız Emperyal gfce7lerin fazla dikkatini e7ekmeden ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Şimdi yapılacak olanlar
 • Mourinho tatil için “Yunan Adaları” dedi
  There is huge amount of drfefient talks about his future career but I think he will chose one of the following future ways to go:1) He will stay in his current club Real Madrid and will try to win Champions League with them;2) He will move back to Chelsea as have had a lot of
 • Mersin Uluslararası Müzik Festivali başlıyor!
  Luciano comentou:30 de orubtuo de 2009 e0s 16:42 Sou um admirador do seu trabalho,e sei como o Sr.tem se dedicado ao trabalho de capoerista e como leva a serio o seu grupo na sua comunidade.Estou na torcida dos milhares que tem certeza do seu sucesso parabe9ns mestre Kim que Deus lhe abene7f5e,obrigado pelo
Hot-Affiliates Reklamları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2008-2012 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.