Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Katar Havayolları’ndan Boeing siparişi / Turizm Haberleri

08 Nisan, 2011 | 10:31

Katar Havayolları’ndan Boeing siparişi / Turizm Haberleri

Katar Havayolları, ABD’li uçak üreticisi Boeing ile beş adet uzun mesafeli B777, üç adet B777 kargo uçağı ve iki adet B777-300ER satın almak için 1,4 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Katar Havayolları geçen hafta da 25’inci B777 uçağını teslim aldığını ve 6 Nisan’da Suriye’nin Halep kentine başlattığı yeni sefer ile uçtuğu merkez sayısının 100’e ulaştığını ilan etmişti.

Anlaşma ABD’nin New York kentinde düzenlenen Katar İş ve Yatırım Forumu’nda imzalandı. Törene Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casım Bin Cabur El Tani, ABD Ulaştırma Bakanı Ray Lahood ve ABD’nin Katar Büyükelçisi Joseph LeBaron katıldı. Anlaşmayı, Katar Havayolları yönetim kurulu başkanı Ekber El Bekir ve Boeing ticari uçaklar satış müdürü Tony Valentine imzaladı. B777 kargo uçak siparişini kimin verdiği daha önce Boeing’in internet sitesinde belirtilmemişti.

El Bekir, B777’nin filolarında önde giden uçak olduğunu ve B777 kargo uçağının taşıma kapasitesinin hem üstün hem ekonomik olduğunu söyledi. Katar Havayolları halen sekiz adet ultra uzak mesafeli 777-200LR, 15 adet 777-300ER ve iki adet uzun mesafeli 777 kargo uçağı işletiyor.

UÇAĞA 390 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Boeing tarafından en son yayınlanan havacılık tahmin raporuna göre Ortadoğulu havayolları önümüzdeki 18 yıl içinde artan talebe cevap verebilme amacıyla toplam 2 bin 340 yeni uçak satın alacak ve 390 milyar dolarlık yatırım yapacak. Bölgede havacılık sektörünün yıllık ortalama yüzde 7.1 büyümesi bekleniyor.

Dünyanın en hızlı büyüyen üç havayolu da Körfez bölgesinden – Dubai merkezli Emirates, Abu Dabi merkezli Etihad ve Katar Havayolları. Rapora göre ayrıca bölgedeki havayolları, uzun mesafe kapasitelerine 18 yıl içinde 140 bin koltuk ekleyecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Boeing, Boeing siparişi, Dubai merkezli Emirates, Etihad, Etihad Havayolları, Katar Havayolları, Katar Havayolları Boeing, Katar Havayolları Boeing siparişi, Katar Havayolları Uçak,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları