Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Karun Hazineleri Uşak’ta bakıma alınacak

17 Mayıs, 2010 | 09:30

Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen dünyaca ünlü Karun Hazineleri’ne ait korozyona uğrayan 117 parça eserin Ankara’da değil Uşak’ta bakımlarının yapılacağını açıkladı.

Tarihi Uşak Garı’nda gerçekleştirilmesi planlanan Müzeler Kompleksi Projesi’ni ve yatırımın yapılacağı bölgeyi inceleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Uşak’ın Anadolu’nun ortasında yer alan ve her açıdan önem taşıyan bir şehir olduğunu söyledi.

Kent, Arkeoloji, Etnografya, Sanayi, Demiryolları, Halı ve Kilim müzeleri ile yeni Kültür Merkezi’nin yapılmasının planladığı tarihi Uşak Garı’nda incelemelerde bulunmak üzere 15 Mayıs çumartesi günü Uşak’a gelen ve geceyi Uşak üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde geçiren Günay, saat 10.00’da Vali Özdemir Çakacak, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Gündüz, Uşak üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman, daire müdürleri ve AKP’lilerle birlikte Uşak Garı’na geldi. Garda proje hakkında Kültür ve Turizm İl Müdürü Şerif Arıtürk’ten bilgi alan Bakan Günay, gardaki tarihi binaları ve kara trenleri inceledi.

Uşak Garı’nda yapımı planlanan Müzeler Kompleksi Projesi’nin çok ilgi çekici olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ”Uşak Garı şehir merkezine ve şehirler arası yola yakın bir noktada. Benim tereddütüm buraya yapılacak olan kültür merkezinin şehrin ulaşımına uzak olup olmadığıydı. Yaptığım inceleme sonrası içimde bir tereddüt kalmadı. Proje üzerinde bazı çalışmalarımız olacak. Garın içersinde ilgi çekici ve tarihi dokuyu koruyan sanayi arkeolojisini izleme imkanını bize veren modern ve mimari çağdaş ve düzgün bir kültür merkezi oluşturabiliriz. Uşak Anadolu’nun ortasında her açıdan önemli bir şehir. İlgi çekici yeni düzenlemeler gerekiyor. Tarihi Uşak Garı’nda da bir kültür merkezi yapılırsa İzmir ve Ankara’dan çok sayıda insanın Uşak´a geleceğini düşünüyorum. İç turizm canlanırsa dış turizm canlanır. Bölgede iç turizm yoksa ve önce bizim insanımız merak etmezse yabancılarda dışarıdan gelip merak etmiyor. İç turizm açısından Uşak’ı ilgi çekici hale getirebilirsek, Uşak dünyaya açılır. Uşak’ta da bu konularda önemli bir potansiyel var. Önemli olan potansiyeli ortaya çıkaracak olan yeni mekanların düzenlemelerini yapmak” şeklinde konuştu.

Ertuğrul  Günay, daha önce Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde bakıma alınacağı duyurulan Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen dünyaca ünlü Karun Hazineleri´ne ait korozyona uğradığı saptanan 117 parça eserin Uşak’ta kalacağını açıkladı. 117 parça eserle birlikte müzedeki diğer eserlerin de bakımının Uşak´ta yapılacağını aktaran Günay, ”Korozyona uğrayan 117 parça Karun hazinesi bakım için Ankara´ya gönderilecekti. Vali ve diğer kamu kurumlarındaki arkadaşlarımızla görüştük. Eserlerin Uşak´ta ait oldukları yerde bırakılarak bakım, onarım ve korumasının ait olduğu yerde yapılmasına karar verdik. Yani eserler Uşak´tan dışarıya çıkmayacak. Benim temennim inşallah başımıza eskiden olduğu gibi yeni sıkıntılı konular gelmez. Gelmeyeceğine de inanıyorum. Uşaklılar konuyu bu şekilde çözmemizi istedi bizde bakanlık olarak yardımcı olduk’ diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arkeoloji, Demiryolları, Etnografya, Halı ve Kilim müzeleri, Karun Hazineleri, Karun Hazineleri Müze, Karun Hazineleri Turizm, Karun Hazineleri Uşak, Kent, Sanayi, Uşak Müzeleri, Uşak Tarihi, Uşak Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları