Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kartpostallara konu olacak bir güzellik: Toscana

26 Nisan, 2016 | 08:38

toscana italya

Zeytin ağaçları, muntazam tarlalar, üzüm bağları ve meşe ormanlarıyla bezenmiş tepeleriyle Toscana, İtalya’nın en gözde bölgelerinden…

Toskana bölgesi büyüleyici manzaraları, olağanüstü yöresel mahsulleri, köklü gastronomik gelenekleri ve eşsiz sanatsal mirasıyla hem bölgede yaşayanlara, hem de ziyaretçilerine huzur ve mutluluk aşılamayı başarıyor.

Toscana, İtalya’nın en gözde bölgelerinden biri. La Cucina Italiana dergisi, bir Toscana rehberi hazırladı. Toscana’daki antik güzergahımız, yüzyıllardır değişmemiş bu manzaranın doğal ve artistik mirasa sahip topraklarından geçiyor. Siena ili dört hazineye evsahipliği yapıyor; Pienza ve San Gimignano kasabaları, Val d’Orcia tepeleri ve Siena’nın Ortaçağ’dan kalma antik şehir merkezi…

tuscany-city-italy

Şehir aynı zamanda kökleri çok eskiye dayanan tipik baharatlı keki panforte’siyle de dünya çapında üne sahip. Yine onun kadar eski bir başka lezzet de bu topraklarda uzun yıllardır yapılan Toskana pecorino peyniri. Yürüyerek, bisikletle veya arabayla bölgeyi baştan sona gezip kendinizi eşsiz küçük bir dünyanın içinde bulabilirsiniz. Ufak kiliselerle kaplanmış pastoral manzaralar ve surlarla çevrilmiş ortaçağ kasabalarının arasındaki gezinize biraz tat katıp yorgunluğunuzu gidermek isterseniz, bademle yapılan yöresel biscotti’lerden yiyebilirsiniz. San Gimignano bir ortaçağ kasabası…

toscana-turu

İhtişamlı günlerindeki 72 kalesinden günümüze yalnızca 16 tanesi kalmış. Selvi ağaçları, eskiden olduğu gibi bugün de adeta modern gezgine yol göstermek için caddelerde boylu boyunca uzanmış, fasulye ve safran tarlaları ise hemen yanı başında. San Gimignano kasabasından Monteriggioni’ye doğru ayrılan pastoral manzaralarla kuşatılmış yol yaklaşık 30 kilometre; dağ bisikletiyle birkaç saatte kat edilebilir.

Chianti’nin kuzey kısmı, Crete’nin koyu sarı yamaçlarına nazaran daha yeşil manzarasıyla meşhur bir bölge. Bir diğer özelliği ise küçük tepelerinin zirvesindeki toprak sahipleri tarafından özenle bakılan üzüm bağları ve bahçeleri. Bu topraklar en küçük ayrıntısına kadar sayısız kere anlatılmış olsa da hâlâ keşfedilecek sonsuz güzelliğe sahip. Çiftliklerde nefis salamlar üretiliyor, bahçelerinde Toskana’ya özgü birbirinden değişik meyve ve sebzeler ekilip biçiliyor.

toscana-floransa

İçi beyaz Londa şeftalisi, yazın mor, kışın koyu kırmızı renge sahip Certaldo soğanı, yumuşak ve tüysüz Empoli enginarı; bu yerel ürünlerden sadece birkaçı. Bağlardaki Sangiovese üzümleri, bu tepelere karakteristik özelliğini veren temel unsur ve en saf halleriyle korunuyorlar. Porçini mantarlı bruschetta, bölgede içecekle servis edilen tipik lezzetlerden. Bu toprakların bir diğer iftihar kaynağı ise lezzetten asla ödün vermeyen zeytinyağı.

Güneye indikçe, Siena’dan hemen sonraki birkaç kilometre içinde koyu sarı Crete manzaralarından geçip Val d’Orcia’ya varıyoruz. Manzaranın tadını çıkarıyor, bu güzellikleri gelecek nesiller için korumamız gerektiğini hatırlıyoruz (Sabah).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İtalya, italya gezilecek yerler, İtalya Turu, Toscana, Toscana italya, Toscana turu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları