Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kars’ın tarihi dokusu gün yüzüne çıkarılacak

03 Ağustos, 2012 | 11:51

Kars’ın tarihi dokusu gün yüzüne çıkarılacak /Turizm Haberleri

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA)’nın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yürütülen Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında sunduğu, “Tarihi Kimliğiyle Kars Kenti Projesi” 9,5 milyon avro hibe almaya hak kazandı. Proje çerçevesinde Kars’ın tarihi dokusu gün yüzüne çıkarılacak.

SERKA, Kars şehir merkezinin sahip olduğu zengin tarihi ve kültürel dokusunun ortaya çıkarılması ve korunması amacıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürüttüğü programa “Tarihi Kimliğiyle Kars Kenti” adlı projeyle başvurdu. Başvurunun ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya, Kars’tan AK Parti milletvekilleri Prof. Dr. Yunus Kılıç, Ahmet Arslan ile SERKA Genel Sekreteri Hüseyin Tutar ve SERKA uzmanları katıldı.

SERKA Program Yönetimi Birimi Başkanı Başak Önsal başkanlığında uzman bir ekip tarafından bir yıl süren çalışmanın ardından hazırlanan “Tarihi Kimliğiyle Kars Kenti Projesi” yüzlerce proje arasında yapılan değerlendirme sonucu destek almaya hak kazanan tek proje oldu. Proje kapsamında Kars’a 9,5 milyon avro destek verilecek.

Bu çerçevede, “Tarihi Kimliğiyle Kars Kenti Projesi” ile Kars şehir merkezinin sahip olduğu zengin tarihi ve kültürel doku, sokak sağlıklaştırması ve bina cephe giydirmesi yöntemiyle ortaya çıkarılacak. Proje kapsamında verilecek eğitimlerle şehirdeki turizm işletmeleri, sivil toplum kuruluşları ve ilgili paydaşların kurumsal kapasiteleri artırılacak ve yapılacak olan tanıtım ve pazarlama faaliyetleri ile Kars’ın tüm dünyada bilinirliği artırılacak. 9,5 milyon avroluk bu proje ile Kars’ın tarihi ve kültürel dokusunun korunması ve bu zengin mirasın gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.

Serhat Kalkınma Ajansı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında görüşmelerin tamamlanmasının ardından proje hayata geçirilecek. Bu süreçte, SERKA, Kars’taki çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortak çalışma yapacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
AK Parti milletvekilleri Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kars, Kars tarihi, Kars tarihi dokusu, Serhat Kalkınma Ajansı, SERKA,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları