Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Karadeniz’e kıyısı olan kentler, turizm için toplanıyor

13 Aralık, 2010 | 14:52

Rize Dernekler Federasyonu önderliğinde Karadenize kıyısı olan kentler ; Yüz turizm noktası Karadeniz çalıştayı için Rize de toplanıyor.

Çalıştay Dr.Süleyman Basa ( Rize Dernekler Federasyonu Genel Başkanı ) ve Prof.Dr.Ali Alp ( TOBB Üniversitesi ) Çalıştay Koordinatörü önderliğinde Çayeli Kültür Merkezinde 16-17 Aralık tarihlerinde Rize de yapılacak.

Toplantı uluslararası boyutta gerçekleşecek olması sebebi uluslarası çapta bir çok akademisyen ve turizm dünyası’nın önemli isimleri çalıştaya katılıyor..

Çalıştaya Türkiye den katılan önemli isimler ise şöyle ;

Rıza Çakır ( Çayeli Belediye Başkanı ) ,Metin Kalkavan ( Deniz Ticaret Odası Başkanı ) , Halim Mete ( TOBB Başkan Yardımcısı ),
Başaran Ulusoy ( TURSAB Başkanı ), Fikri Kolenoğlu ( Kültür ve Turizm Bakanlığı Kontrolorler Kurulu Başkanı ) ,Nusret Bayraktar ( Milletvekili, Bayındırlık,Ulaştırma,İmar ve Turizm Komisyonu Başkanı ) ,Seyfullah Hacımüftuoğlu ( Rize Valisi ) ; Savaş Çolakoğlu ( SKAL Ankara Başkanı ) ,Seçim Aydın ( TUROFED 2.Başkanı ),Hüseyin Hakkı Kahveci ( Turizm Yazarı,Sektör Profesyoneli,TV Programcısı ve Gazeteci ),Azize Şahin ( Brandcomm ),Sait Aynacı ( 100 Yer Projesi ) ,Av.Ahmet Çamyar ( Katuder-Türkiye ),Yard.Doç,Dr.Nuray Türker ( Karabük Üniversitesi Turizm ve İşletmecilik Bölümü öğretim üyesi ),Prof.Dr.Reşat Kasap ( Gazi Üniversitesi İstatistik Bölümü Başkanı),Yılmaz Dağcı (İMEAK Deniz Ticaret Odası Yön.Kur.Başdanışmanı),Levent Ballar ( Turmepa Genel Sekreteri) ,Mesut Şenol ( Karadeniz’in Kirliliğe karşı korunması komisyonu sekreterya danışmanı ),Doç.Dr.Bülent Verep ( Rize Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi );

Çalıştaya Yurtdışından katılan isimler;

Sava Chapanov ve Sonia Koltuklieva ( Bulgaristan Seyehat yazarları ve Gazetecileri Derneği ) ,George Varshalomidze ( Adjara Turizm Bölümü Gürcistan ),Dragoş Florin David ( Brasov Metropolitan Ajansı Genel Müdürü Romanya ),Doç.Ivan Poshokov ve Doç.Olena Shapovalova ( Krazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi Ukrayna ) ,Vijtauts Bruvelis ( Turist Rehperleri Derneği Başkanı Romanya Letonya),Doç.Oksana Krayevska ( Lviv ,İvan Franko UlusaL Üniversitesi Ukrayna ) ,Dr.Liudmila Fedotova ( Comrat Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Moldovya ),,,,

Çalıştay ile ilgili açıklama yapan Dr.Süleyman Basa ( Rize Dernekler Federasyonu Genel Başkanı );

Kurultaya karadenizde kıyısı olan ülkeler Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Türkiye’den turizmle ilgili sivil toplum katılıyor. Moldova, Letonya, Almanya, Filipinler’den ise gözlemci sıfatı iler katılım sağlanmaktadır.

Uluslararası Kurultayda, Karadeniz’de görülmesi gereken 100 nokta “100 SPOTS” teması işlenerek Karadeniz bölgesinde turizm potansiyeli olan 100 noktanın belirlenerek ve dünya ülkelerinin beğenisine sunulacaktır.

Kurultay’la Karadeniz’in geleceğinin önemli ekonomik ve sosyal sektörü olan turizmde ortak kararların alınması ve uygulanması açısından güçlü yerel sivil kuruluşlarının aktif olarak yer aldığı bir planlama sürecinin sektöre öncülük etmesinin yolu açılmış olacaktır.

Karadeniz ülkelerinin turizm sektöründeki eylemlerinde eşgüdüm ve işbirliğinin sağlanmasına zemin hazırlayacak. www.100spotsblacksea.org web sitesi oluşturulmuştur. Bu site aracılığı ile; bölgenin turizm değerlerinin ortak tanıtımı, turizm rotalarının belirlenmesi ve tüm dünya kamuoyunun beğenisine sunulması amaçlanmaktadır.

Kurultayla birlikte Karadeniz kıyısal alan turizmi için ortak projeler üretilerek operasyonel ve verimli hale getirilerek turizmin bölgesel imajı güçlendirilecek ve ekonomik varlık haline dönüştürülmesinin yolu açılmış olacaktır. Ayrıca Karadeniz ve turizm değerlerinin markalaşması için alt yapı oluşturma noktasındaki çalışmalar da kurultay gündemi arasında yer almaktadır.

Yine Karadeniz’in kirlenmesinde önemli rolü olan TUNA nehrinden kaynaklanan kirliliğe karşı ortak tavır alınması noktasında da önemli mesajlar verileceği düşünülmektedir dedi,

Kurultay İngilizce ve Türkçe olarak simultane olarak düzenlenecek olup ; Karadeniz de sivil toplum kuruluşları önderliğinde ilk kez düzenlenen uluslarası turizm çalıştayı olması açısından büyük önem taşıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Başaran Ulus, Bulgaristan, Fikri Kolenoğlu, Gürcistan, Karadeniz Turizm, Nusret Bayraktar, Rize Dernekler Federasyonu, Romanya, Rusya, Savaş Çolakoğlu, Seçim Aydın, Seyfullah Hacımüftuoğlu, Turizm Fuar, Turizm Karadeniz, Ukrayna,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları