Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Karaborsadan kurtarılan eserler Sofya’da sergileniyor!

08 Kasım, 2018 | 15:22

Karaborsadan kurtarılan eserler Sofya'da sergileniyor!

Karaborsadan kurtarılan binlerce arkeolojik eser, Bulgaristan Sofya’da sergileniyor. Yetkililer, ülkede define avının korkunç boyutlara ulaştığını ifade ediyor.

Bulgaristan’da karaborsa tüccarlarından kurtarılan binlerce arkeolojik eser, başkent Sofya‘daki Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Tarihi eserler Sofya'da sergileniyor

Karaborsadan kurtarılan eserler Sofya’da sergileniyor

Bansko Kayak Merkezi gibi kış tatilinin vazgeçilmez kentlerine de sahip olan Bulgaristan‘ın başkenti Sofya’da bulunan Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde, eski kask ve silahlar, Yunan ve Roma heykelleri, altın takıların yanı sıra çok daha fazla buluntu sergilenirken, kültürel mirasların çalınma tehlikesine karşı farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

Sofya Arkeoloji Müzesi Müdürü Profesör Lyudmil Vagalinski, halkın, Bulgaristan’ın arkeolojik zenginliklerinin çalındığının farkında olmadığını belirterek, “Kültür Bakanlığı tarafından define avcılarından kurtarılan ülke çapında 19 müzeden yaklaşık 300 eser var. Halka her yıl kültürümüzden ne kaybettiğimizi göstermek istiyoruz. Çünkü Bulgaristan’da define avı korkunç boyutlara ulaştı.” açıklamasında bulundu.

Karaborsadan kurtarılan eserler arkeoloji müzesinde sergileniyor

100’den fazla ön duruşma süreci başlatıldı

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’nın istatistiklerine göre, Bulgaristan’da yapılan yasa dışı kaçak kazı ve tarihi eser ticareti nedeniyle 100’den fazla ön duruşma süreci başlatıldı.

İspanyol polisi ise çoğu Bulgaristan’dan olmak üzere binlerce madeni para, halka ve diğer arkeolojik buluntular ele geçirdiklerini açıkladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
arkeolojik eserler, Bansko Kayak Merkezi, Bulgaristan, Karaborsa eser, Lyudmil Vagalinski, Sofya Ulusal Arkeoloji Müzesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları