Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kar Sapanca Gölü’nün imdadına yetişti

20 Ocak, 2012 | 10:04

Sakarya ve Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü’ndeki su seviyesi kar yağışıyla birlikte yükseldi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, geçen aylarda yağış olmaması nedeniyle su seviyesi oldukça düşenSapanca Gölü’nde kar yağışlarıyla birlikte seviyenin normal seviyelere ulaştığını söyledi.

Kar yağışıyla birlikte su seviyesinin istenilen seviyelere ulaştığını kaydeden Keleş, “Geçtiğimiz ay Sapanca Gölü’nün su seviyesinde ciddi düşüşler yaşandı. Son 6-7 yılın en düşük seviyelerini gördük. 29.90 olan alt sınır kotuna epey yaklaşmış 30,80 kotlarını görmüştü. Ancak geçtiğimiz hafta başlayan yağışlar ve hemen akabinde devam eden kar yağışlarıyla birlikte gölde sevindirici bir toparlanma oldu. Şu anda 31.17 fakat karların erimesiyle bu kot daha da yükselecektir.” dedi.

Kar sularının yüzeysel ve yer altı sularını beslemesi açısından büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Keleş, şunları söyledi: “Kar suları özellikle yüksek kesimlerde uzun süre erimeden duruyor. Bu da doğal bir depolama sağlıyor. Ayrıca bu bölgelerde yerleşimin olmaması bu doğal kaynağın kirlenmeden kaynak suyuna dönüşmesini sağlıyor. Kar suları, yer altı sularını beslediği gibi yüzeysel kaynakları da besliyor. Son yağışlarla birlikte önümüzdeki dönemlerde su konusunda ciddi bir risk durumu beklemiyoruz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kocaeli, Sakarya, Sakarya Belediyesi, Sakarya Sapanca, Sapanca, Sapanca göl, Sapanca Gölü, sapanca gölü haberleri, sapanca gölü hakkında bilgi, Sapanca Gölü Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları