Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kaputaş’ta ‘ÇED gerekli değil’ kararı iptal edildi!

26 Mart, 2018 | 16:34

Kaputaşta ÇED gerekli değil kararı iptal edildi

Türk turizminin başkenti Antalya’nın Kaş ilçesi ve Kalkan arasındaki Kaputaş Plajı’ndan geçen Kaş-Kalkan otoyol projesine karşı açılan davada Antalya 2. İdare Mahkemesi, ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti. Avukat Tuncay Koç, “Yaşam alanlarına sahip çıkan Kaşlılar kazanmıştır” açıklamasında bulundu.

Antalya’nın doğa harikası Kaş ilçesi ile Kalkan arasındaki Kaputaş Plajı’ndan geçen Kaş-Kalkan otoyol projesine karşı açılan davada Antalya 2. İdare Mahkemesi, ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti. Avukat Tuncay Koç, “Yaşam alanlarına sahip çıkan Kaşlılar kazanmıştır” açıklamasında bulundu.

Karayolları Genel Müdürlüğü, Antalya’nın dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’nı da içine alacak şekilde, Kaş ilçesi ile turistik Kalkan mahallesi arasına 28 km uzunluğunda, 4 şeritli, 26 metre genişliğinde otoyol projesi hazırladı.

73 milyon liraya mal olması beklenen, 4 viyadük ve toplam uzunlukları 5 kilometreyi aşan üç tünel bulunan yolun, doğal dokuya zarar vereceği iddiasıyla Peyzaj Mimarları Odası Ankara Şubesi, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği ile 77 bölge sakini, Ağustos 2017’de yargıya başvurdu.

İlk dava, Antalya Valiliği’nin proje için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararına, ikinci dava ise 1. derecede SİT alanından geçen 2842 metrelik güzergaha ilişkin Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu’nun verdiği izne karşı açıldı.

İki hafta önce, Antalya 4. İdare Mahkemesi, Kaputaş SİT alanından geçen otoyol projesine izin veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu’na karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Kas-Kaputas-plaji

“Yeni yol geçirilmesi zorunlu değil”

Koruma Kurulu kararına açılan dava dilekçesinde, ‘Halihazırda bir yol varken üstelik üst kotlardan geçen köy yolları da varken yeni bir yol geçirilmesi zorunlu değildir’ denildi.

Söz konusu dilekçede, Kaş gibi özellikli doğası olan antik ve doğal SİT’lerle bezeli, butik bir turizm kentine bu projenin hiçbir getirisinin olmadığı, götürüsünün yüksek olacağı, projenin telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağı kaydedildi. 4. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

“Doğal habitatlar parçalanır”

‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı açılan ikinci davada ise bölgedeki Likya orkidesi başta olmak üzere endemik bitki türleri ve yaban hayatı varlığını tehdit ederek yok olmasına ve bölgede doğal habitatların parçalanmasına neden olacağı vurgulandı.

Otoban projesinin planlandığı bölgede yoğun trafik akışı olmadığına da dikkat çekilerek, 73 milyonluk yatırımın çöpe gideceği, öte yandan doğal SİT bölgelerinin yok olacağı belirtilerek, ‘ÇED gerekli değildir’ kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebinde bulunuldu.

“Yol projesinin düşünülmesi bile yanlış”

Kaş Turizm Tanıtma Derneği tarafından açılan bu davada ise Antalya 2. İdare Mahkemesi, Antalya Valiliği’nin ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti. Mahkeme kararına ilişkin bilgi veren avukat Tuncay Koç, “İki hafta önce Kaş’ta Kaputaş SİT alanından geçen otoyol projesine izin veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Komisyonu’na karşı açtığımız davada Antalya 4. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Bu kararın ardından ÇED gerekli değildir kararına karşı açtığımız davada da Antalya 2. idare Mahkemesi ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptaline karar verdi. Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği ile Peyzaj Mimarları Ankara Odası başta olmak üzere, Kaş Çevre Platformu ve Kaş Koruma Platformu’na üye 76 Kaşlı yurttaşın açtığı davalarda böylelikle mutlu sona ulaşıldı.” diye konuştu.

“Yaşam alanlarına sahip çıkan Kaşlılar kazanmıştır”

İki karar sonucunda 6 arkeolojik SİT ve 2 doğal SİT alanından geçen 28 kilometrelik yolun yapılma olanağının kalmadığını belirten avukat Koç, “Mahkeme, alınan yürütmeyi durdurma kararını dayanak göstererek projenin bütünlüğünün kalmadığını, bu haliyle projenin gerçekleştirilemeyeceğinden bahsederek ÇED gerekli değildir kararını iptal etti.

Böylesine özel doğaya ve antik yapılara, endemik türlere sahip bir alanda yol projesinin düşünülmesi bile yanlıştır. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bölgenin ihtiyaçları ve dokusunu gözetmeden sadece duble yol yapmaya kilitlenmiş anlayışının da doğru olmadığı bu kararlarla görülmüştür. Yaşam alanlarına sahip çıkan Kaşlılar kazanmıştır” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya, Antalya 4. İdare Mahkemesi, Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu, Avukat Tuncay Koç, ÇED gerekli değildir, Kalkan, Kaputaş Plajı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Kaş, Kaş Çevre Platformu, Kaş Koruma Platformu, Kaş Turizm Tanıtma Derneği, Kaş-Kalkan arası, Likya orkidesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları