Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kaputaş Plajı için umutlandıran inceleme kararı!

28 Aralık, 2017 | 17:27

Dünyanın eşsiz güzellikteki plajları arasında bulunan Antalya’nın Kaş ilçesindeki Kaputaş Plajı’ndan geçecek 28,7 km’lik otoyol projesine karşı açılan davada mahkeme, bilirkişinin inceleme yapmasına karar verdi.

Türkiye’nin en güzel plajları arasında sayılan Kaş’ın Kaputaş Plajı için umutulu haber geldi.

Kaş’ın en önemli arkeolojik ve doğal güzellikleri üzerinden geçen, Karayolları 13. Bölge (Antalya) Müdürlüğü’nce hazırlanan “Kaş-Kalkan Yolu” projesi için verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararına karşı 3 Ağustos 2017 tarihinde dava açıldı.

“ÇED gerekli değildir” kararına karşı dava açıldı!

Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, 77 vatandaş ve Peyzaj Mimarları Odası tarafından “ÇED gerekli değildir“ kararının iptali istemi ile Antalya Valiliği’ne karşı açılan davanın duruşması 12 Aralık günü yapıldı.

Davaya bakan Antalya 2. İdare Mahkemesi 15 Aralık tarihinde anlaşmazlığın çözümü için keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmasına karar verdi. Bu karar dünyaca ünlü doğa harikası beldeyi yok edecek otoyol projesine karşı çıkan yöre halkını da umutlandırdı.

“Zaten iki yol var, geri dönülemez tahribata yol açar”

Çünkü otoyol projesine karşı mücadele eden sivil toplum örgütleri; Kaş-Kalkan arasında, kıyıdan ve dağdan geçen iki yol olmasına karşın yapılan tüm coğrafyayı geri dönülmez biçimde tahrip edecek bu otobanı istemiyor.

4 viyadüğün biri Kaputaş üzerinden geçecek

Mahkemelik olan otoyol projesinin uzunluğu 28 bin 700 metre (28,7 km) olarak belirlendi. 26-27 metre genişliğinde bölünmüş yol, gidiş geliş 2’şer şeritten oluşacak.

Toplam, 5,5 km’lik 3 tünel, 7 kavşak, 3 alt geçit, 2 park, 1 tali yol ve biri dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’nın üzerinden geçecek 4 viyadük yapılması planlanıyor. Maliyeti 73 milyon TL olan otoyol Pınarbaşı, Ağullu, Çukurbağ, Yeniköy, İzne, Mumuda, Kaputaş, Kalkan kıyıları, Ulugöl’den geçecek.

“Getirisinden çok götürüsü olacak”

Kaş halkını ayağa kaldıran proje için Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği-Kaş Çevre Platformu-Kaş Koruma Platformu tarafından hazırlanan raporda çok çarpıcı değerlendirmeler yapıldı. Yöre halkının “getirisinden çok götürüsü olacak” dediği projeye karşı çıkma nedenleri şöyle:

“Mevcut Kaş-Kalkan yolu 29 km. Yeni yolun sağlayacağı süre farkı ise sadece 5-8 dakika olacak. Her biri 25-30 dönüm olan 3 büyük alana hafriyat, moloz yığılacak.

1,5 milyon metrekare arazi doğrudan talan olacak. Tarım arazileri, otlaklıklar, ormanlar, makilikler, zeytinlikler, bademlikler yok olacak. Vadi ve kanyonlarımız muazzam beton ayaklar üzerinde yükselen köprüler altında kalacak.

Zararlı tozdan, egzozdan ve dolayısıyla kirlenen havadan sağlığımız tehdit altına girecek. Tarlalarımızda ürünler bozulacak, meyve- yemiş ağaçlarımız küllenecek. Keçi, inek otlayamayacak, üreyemeyecek.

Yaban hayat ve nesli tehlikede olan canlılar telef olacak. Bölgede önemli bir faaliyet olan arıcılık bitecek.”

‘9 Hassas Alan’dan biri

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na ait “Duyarlı Alanlar” haritasına göre otoyol güzergahında 7 arkeolojik ve iki doğal SİT olmak üzere toplam 9 Hassas Alan bulunuyor.

Bunlar arasında Likya Kaş Orkidesi Dağılım-Koruma Alanı, Kaputaş Plajı’nın bulunduğu Güney Kalkan Yamaçları 1. derece doğal sit alanı ve Çukurbağ’daki Phellos antik kenti de bulunuyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ağullu, Antalya, Antalya 2. İdare Mahkemesi, Antalya Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü, Bilirkişi incelemesi, ÇED, çevresel etki değerlendirme, Çukurbağ, İzne, Kalkan kıyıları, Kaputaş, Kaputaş Plajı, Kaş, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, Kaş-Kalkan Yolu Projesi, Mumuda, Peyzaj Mimarları Odası, Pınarbaşı, Ulugöl, Yeniköy,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları