Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kapadokya’da Uluslararası Sanat Kampı devam ediyor

25 Haziran, 2012 | 14:17

Kültürlerin ve sanatın Kapadokya ile bütünleşmesini sağlamak ve bölgede sanatsal etkinlikleri artırmak amacıyla Uçhisar Karlık Evi tarafından bu yıl 9.su düzenlenen Uluslararası Kapadokya Sanat Kampına, 14 ülkeden 24 sanatçı katıldı.

Türkiye’nin yanı sıra Kanada, ABD, Avusturya, Bulgaristan, Rusya, Mısır, Almanya, Sırbistan, Polonya, Güney Kore, Filipinler ve Norveç’ten resim, seramik ve grafik sanatçılarının katıldığı kamp, 28 Haziran’a kadar sürecek. Kampta, resim, heykel, seramik ve grafik sanat dallarında eserler yapılacak. Her sanatçının 2 eserle katılacağı sergi, 29 Haziran´da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Kampa Ankara’dan katılan sanatçı Saadet Gözde, “Bu yörenin yurt dışında da tanıtımını sağlamak, sanatçıların evrensel boyutta birbirleriyle kaynaşmasını sağlamak, böylece her yıl 20-25 kişi misafir olarak ağırlıyor ve onların ürettiği eserlerde burada sergilemeye sunuluyor. Ben emekli bir sanat eğitimcisiyim. Burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Biz zaten her zaman her yerde resim yapmaya hazırız. Ama böyle bir atmosfer içerisinde de resim yapmak ve bunu başka insanlarla birlikte yaşayarak yapmak çok daha güzel geliyor.” dedi.

Kamp lideri Ekrem Kadak ise artık kurumsallaşan sanat kampının Kapadokya açısından Türkiye´de en uzun ömürlü, yani süreye yayılmış olan sanat etkinliği olduğunu söyledi. Kampa her yıl yeni bir program eklediklerini kaydeden Kadak, “Bu sanat kampı etkinliğinin içerisine eskiden yerli heykel sanatçılarını çağırırdık. Bu sene iki ülkeden Almanya ve Sırbistan´dan iki tane heykel sanatçısı geldi. Onlar da buraya kendi kültürlerini bırakıp gidecekler.” ifadesini kullandı.

Etkinlikle bölgenin tanıtılmasını hedeflediklerini vurgulayan Kadak, şunları dile getirdi: “Zaten bu etkinliğe kültürlerin diliyle Kapadokya, amaç Kapadokya´yı dünyaya duyurmak, sanatta bu tür bir olgunun en önemli iletişim araçlarından birisi. Çünkü sanatla en rahat duyururuz çünkü sanatçının alanları daha rahat daha geniş kesimle iletişime giriyorlar kendi ülkelerinde. Gittiklerinde bizim ülkemizi anlatacaklar tabii ki.”

Sanat kampına Avusturya´dan katılan Elsiabeth Melkonyan ise “Avusturya´dan katılıyorum. Sanat profesörüyüm. Bir arkadaşımdan buranın adresini öğrendim. Şu an çok mutluyum. Bir hafta önce geldim ama çok güzel bir yerdi. Her taraf çok güzel. Burada çalışmaktan çok mutluyum. Burada ortam çok iyi ve çok arkadaşça.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kapadokya, Kapadokya Sanat Kampı, Kapadokya Uluslararası Sanat Kampı, Kapadokya’da Uluslararası Sanat Kampı, Uluslararası Sanat Kampı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları