Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kapadokya’da 1000 yıllık fresklere Türk ve İtalyan dokunuşu!

08 Ekim, 2018 | 10:08

Kapadokya'da 1000 yıllık fresklere Türk ve İtalyan dokunuşu!

Kapadokya’da 1000 yıllık fresklere Türk ve İtalyan dokunuşu. 10. yüzyıl başlarında Kapadokya’da, tüf kayanın içi oyularak yapılan Tokalı Kilise’deki duvar resimleri, Türk ve İtalyan uzmanlar tarafından özel kimyasal ve boyalar kullanılarak restore ediliyor.

Kapadokya’da, 10. yüzyıl başlarında tüf kayanın içi oyularak yapılan Tokalı Kilise’deki 1000 yıllık freskler, Türk ve İtalyan uzmanlar tarafından restore ediliyor.

Kapadokya’da 1000 yıllık fresklere Türk ve İtalyan dokunuşu

Bizans sanatının önemli eserlerinden biri kabul edilen ve 10. yüzyıl başlarında tüf kayanın oyulmasıyla yapılan Tokalı Kilise’de, Hz. İsa’nın doğumundan çarmıha gerilmesine kadar hayatından kesitlerin yansıtıldığı fresklerin yanı sıra “Beytüllahim’e yolculuk”, “Mısır’a kaçış”, “Hz. Zekeriya’nın öldürülmesi”, “Hz. İsa’nın vaftizci Yahya ile buluşması”, “Havarilerin görevlendirilmesi”, “Lazarus’un diriltilmesi”, “Son akşam yemeği” ve “Hz. İsa’nın göğe çıkışı” sahnelerini içeren duvar resimleri bulunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İtalya’nın Tuscia Üniversitesi iş birliğiyle 4 yıldır belirli dönemlerde sürdürülen çalışma kapsamında, 1985 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bölgedeki tarihi kilisenin bazı duvar ve tonozlarında sağlamlaştırma yapılıyor.

Fresklere, çeşitli kimyasal ve boyalarla orijinaline uygun şekilde fırça yardımıyla dokunuşlar yapılırken, kayalarda oluşan çatlak ve dökülmeler de yine aslına uygun olarak onarılıyor.

“Hz. İsa’nın hayatı resmedilmiş”

Hz. İsa'nın hayatı duvarlara resmedilmiş

Nevşehir Müze Müdürü Murat Gülyaz, restorasyon çalışmalarının yapıldığı kilisenin, Hz. İsa’nın tüm hayatının duvarlara resmedilmesi yönünden dünyanın farklı yerlerindeki diğer tarihi kiliselerden ayrı bir özellikte olduğunu belirtti.

Son iki yıldır Argos Yapı tarafından finanse edilen çalışmanın gelecek yıllarda da çeşitli dönemlerde devam edeceğini dile getiren Gülyaz, “Bin yıllık bir kilise olduğu için restorasyona gerek duyuldu. Çalışma, kuzey duvarında başlamıştı, apsislerde devam etti, gelecek yıllarda ise diğer duvarlarda sürecek. Duvar resimlerindeki pigmentlerde çatlaklar ve dökülmeler vardı, bunlar onarılıyor.” şeklinde konuştu.

“Burada çok önemli duvar resimleri var”

Restorasyon projesi başkanı, Tuscia Üniversitesi’nden Ortaçağ sanat tarihi profesörü Maria Andaloro ise bir bütün olarak çok önemli kültürel ve tarihi değerlere sahip olan Kapadokya’da, geçmişi bin yıl öncesine dayanan tarihi bir kilisede çalışma yapmaktan heyecan duyduğunu belirtti.

Yapının korunması için çalışan İtalyan ekibin, ülkelerinin yanı sıra Ürdün, Lübnan ve Afganistan’da tarihi ve kültürel değer kabul edilen binalarda da restorasyon çalışması yaptığını anlatan Andaloro, edinilen tecrübeler ışığında burada çalıştıklarını ifade etti.

Andaloro, “Burada çok önemli duvar resimleri var. Dünyanın farklı ülkelerinden insanlar Kapadokya’ya geliyor. Tokalı Kilisesi’nde çalışan restoratörler, tarihsel bir sorumluluk aldı. Bin yıl önce yapılan freskler, bin yıl sonra bizim tarafımızdan onarılıyor, bu çok önemli ve heyecan verici. Umarım, burayı görmeye gelen insanlar için güzel şeyler yapıyoruzdur.” açıklamasında bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
1000 yıllık fresk, Beytüllahim'e yolculuk, Hz. İsa'nın vaftizci Yahya ile buluşması, Hz. Zekeriya'nın öldürülmesi, Kapadokya, Mısır'a kaçış, Murat Gülyaz, Nevşehir Müze Müdürü, Tokalı Kilise, Türk ve İtalyan dokunuşu, Tuscia Üniversitesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları