Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kapadokya turist rekoruna koşuyor

07 Kasım, 2012 | 12:26

Türkiye’nin önemli kültür turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesini bu yılın 10 ayında 2 milyon 327 bin 744 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Nevşehir Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, peribacaları, oyma kaya kiliseleri, yeraltı şehirleri ve sıcak hava balonculuğu ile ünlü Kapadokya bölgesindeki tarihi ve turistik merkezleri, 10 ayda 2 milyon 327 bin 744 yerli ve yabancı turist gezdi.

Geçen yılın aynı döneminde ise bölgeyi 2 milyon 290 bin 437 yerli ve yabancı turist ziyaret ettti.

Bölgede yılın 10 ayında en çok ziyaret edilen mekanlar arasında Göreme Açık Hava Müzesi, Kaymaklı Yeraltı Şehri ve Derinkuyu Yeraltı Şehri ilk sıralarda yer aldı.

Kapadokya bölgesinde Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere Zelve, Açıksaray ve Mustafapaşa Ören Yeri, Nevşehir, Ürgüp, Hacıbektaş Veli Müzesi, Çavuşin, Gülşehir St. Jean, Mustafapaşa Constantin-Eleni, Karanlık, Tokalı ve El Nazar kiliseleri ile Özkonak, Tatlarin, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık bulunduruluyor.

Müze ve ören yerlerinden yılda ortalama 10 milyon lira gelir elde edilen Kapadokya’da yıl sonuna kadar hem elde edilen gelirin artması hem de turist sayısının 3 milyona yaklaşması ve 2011 yılına ait olan ziyaretçi rekorunun da kırılması bekleniyor.
Bölgeyi, 2011 yılında 2 milyon 511 bin 955 kişi gezip görme imkanı bulmuştu.

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, bu yılın ilk aylarında Kapadokya’ya gelen turist sayısında önceki yıllara göre düşüş yaşandığını ancak özellikle yaz aylarından sonra ciddi bir yerli ve yabancı turist yoğunluğun başladığını belirtti.
Ramazan ve Kurban bayramlarının da bu artışta önemli bir paya sahip olduğunu dile getiren Durmaz, ”Ağustos ve eylül aylarında ciddi bir turist yoğunluğu yaşandı. Bu ay da bölgenin oldukça kalabalık olduğu görülüyor. Aralık ayı ile birlikte geçen yıla ait olan ziyaretçi rekorunun kırılacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Göreme, Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya Turist, Kapadokya turist haberleri, Kapadokya turist turizm, Kapadokya Turizm, Turizm Haberleri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları