Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kapadokya’da kaya oyma Hint sofrası

30 Mayıs, 2013 | 13:27

Kapadokya’da kaya oyma Hint sofrası Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da son yıllarda Hindistan’dan gelen turist sayısının artması nedeniyle kaya oyma Hint lokantası açıldı.

Yılda 2,5 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kapadokya, her sene farklı ülkelerden ziyaretçileri ağırlıyor. Bölgeyi ziyaret eden yabancı turistler arasında yer alan Hintlilerin sayısının son yıllarda artmaya başlaması üzerine Göreme beldesinde faaliyet gösteren bir otel bünyesinde Hint yemekleri yapan restoran açıldı.

İşletmenin Genel Müdürü Tahsin Topuzkaya, dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan Hindistan’dan Kapadokya’ya gelen turist sayısında yaklaşık yüzde 22’lik bir artış olduğunu söyledi.

Kendilerinin de bu yükselişi dikkate alarak, otel bünyesinde tüm bölgeye hitap eden Hint yemeklerinin yapıldığı bir restoran açtıklarını belirten Topuzkaya, şöyle konuştu:

“ Türkiye’den Hindistan’a uçak seferlerinin artması Hintli turistlerin Türkiye’ye, dolayısıyla Kapadokya’ya olan ilgisini de artırdı. Seyahat eden Hintlilerin sayısında ciddi bir artış var. Ayrıca Hindistan pasaportu taşımayan ABD, Kanada ve batının gelişmiş ülkelerinde bilişim sektöründe çalışan ve o ülkelerin pasaportlarıyla seyahat eden Hintliler var. Bu açıdan bakıldığında Hintliler turizmde önemli bir müşteri potansiyeli oluşturuyor. Biz de bu pazardan pay alabilmek için gelen misafirleri memnun edebilme adına Hint yemeklerinden oluşan bir konsept hazırladık. Toplam 500 metrekarelik bir alana sahip kayadan oyma mekanımızda gelen misafirlerimize Hindistan’ın yöresel tatlarından ikram ediyoruz.”

Hint mutfağının zengin ve zor bir mutfak olduğunu, bunda inanç ve kültür sistemlerinin etkisi olduğunu dile getiren Topuzkaya, yediklerini sınırlayan bu inanç sistemi nedeniyle bölgeye gelen Hintli turistlerin yemek konusunda sıkıntı yaşadığını ifade etti.

Hindistan’dan iki aşçı getirdiler

Hintlilerin yemek konusundaki hassasiyetlerini dikkate alarak, Hindistan’dan eğitimli iki aşçı getirdiklerini anlatan Topuzkaya, “Kapadokya’ya gelen Hintlilerin kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini istedik. Hint mutfağı dünyanın sayılı mutfaklarından biri. Bunun için ciddi bir Ar-Ge çalışması yaptık. Hintli 2 şefi transfer ettik. Çalışmalarımıza büyük bir titizlikle başladık” diye konuştu.

Hint mutfağında baharatların ayrı bir yeri olduğunu, neredeyse yemeklerin tamamında baharat kullanıldığını anlatan Topuzkaya, “Öyle ki; şu an mutfağımızda 24 çeşit baharat kullanılıyor. Bunların birçoğunu Hindistan’dan özel getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Hintlilerin dini inançlarından dolayı kırmızı et yemediklerini, patates gibi çok fazla yumrulu gıdalar tüketmediklerini ve farklı bir damak tadına sahip olduklarını vurgulayan Topuzkaya, şunları kaydetti:

“Türk turizmi iyi bilir ki, Hintlileri ağırlamak, memnun etmek çok zordur. İnanç sistemleri ve diğer kültürel etkenler yemek tercihlerini belirliyor. Otelimize gelen Hintli turistlerin yemek konusunda çektikleri sıkıntılara yakından şahit olduğumuz için böyle bir lokanta açtık. Kırmızı et ve yumrulu bitkilerden yapılmış yemekleri çıkarınca geriye beyaz et ve sebze yemekleri kalıyor. Ama Hintliler onların da kendi damak tatlarına göre olmasını istiyor. Bu nedenle birçoğu doğru düzgün yemek yemeden bölgemizden gidiyordu. Açtığımız restoran bu açığı kapattı. Lokantamıza gelen Hintliler, Hintli aşçıları görünce şaşırıyorlar. Ardından yöresel Hint yemeklerini ikram etmeye başladığımızda da şaşkınlıkları iki katına çıkıyor ve seviniyorlar. Türkiye’de kendi yemeklerini bulmanın mutluluğunu yaşıyorlar.”

“Anadolu’nun tandırı Hintlilerin tandurisi”

Topuzkaya, Hint mutfağının bazı yönleriyle Türk mutfağına benzediğini, Anadolu’daki tandıra benzeyen ve Hintlilerin tanduri adını verdikleri ocaklarda ekmeklerini pişirdiklerini söyledi.

Anadolu’daki tandır ekmeği, bazlama ve tandır kebabının Hindistan’ın ekmekleri ve kebaplarıyla nerdeyse örtüştüğüne dikkati çeken Topuzkaya, “Tabi Hint usulü tandırlarda nan ve roti dediğimiz buğday ve ayçekirdeği unu ile karıştırılmış ekmekler pişiriliyor. Onlar ülkesinde ne yiyorsa Kapadokya’da aynısını bulabiliyorlar” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hindistan, Hint işi, Hint mutfağı, Kapadokya, Kapadokya Haberleri, Kapadokya Hint, Kapadokya Hint lokantası, Kapadokya Hintli turistler, Kapadokya kaya oyma, Kapadokya Turu,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları