Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kapadokya Havalimanı artık ”engelsiz”

09 Kasım, 2012 | 11:56

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce (DHMİ) başlatılan projesi kapsamında Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na yaptırılan platformlar, görme ve yürüme engelliler tarafından test edildi.

Nevşehir Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği’nden (GÖRBİR) gelen görme engelli vatandaşlar ile yürüme engelliler, proje kapsamında otoparktan terminal içine, oradan da uçağa biniş noktasına kadar yaptırılan ve yerden birkaç santimetre yüksek, hissedilebilir noktaları kullanarak havalimanını gezdiler.

Proje hakkında bilgi veren Kapadokya Havalimanı Baş Müdürü Ali Şerit, ”Engelsiz Havalimanı Projesi” kapsamında havalimanlarından engelli vatandaşlar için terminale girişten, uçağa bineceği noktaya kadar hissedilebilir nokta yaptıklarını söyledi.

Yaptıkları hizmeti kontrol etmek için sistemi kullanacak gerçek kişiler olan GÖRBİR üyesi engellileri havalimanlarına davet ettiklerini belirten Şerit, ”Biz yaptığımız hizmetlerin de engelliler tarafından kontrol edilerek yaptığımızın doğru olup olmadığını GÖRBİR ile birlikte hareket edip denemesini yaptık. Onlar sayesinde kurduğumuz sistemin bir eksik tarafı var mı onu tespit ettik” dedi.

Şerit, ayrıca havalimanlarında hizmet veren diğer kurumların da proje kapsamında kendilerine düşen yükümlülükleri yerine getirdikleri takdirde DHMİ ve Sivil Havacılık Genel müdürlüklerine ödeyecekleri vergide büyük bir düşüş meydana geldiğini kaydetti.
GÖRBİR Başkanı Erol Mutlu da yapılan uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirerek, engellilere yönelik 2005 yılında çıkarılan yasa gereği bu uygulamaların başladığını, bunun da Nevşehir’de ilk kez Nevşehir Kapadokya Havalimanı’nda gerçekleştirildiğini belirtti.

Mutlu, buraya gelen engellilerin bundan sonra zorluk çekmeden işlemlerini gerçekleştirebileceğini ifade etti.

GÖRBİR Başkan Yardımcısı Mahmut Kemikkıran ise ”GÖRBİR olarak biz de engellilerimizi bilgilendirmeye gayret edeceğiz. Bundan sonra diyeceğiz ki ‘havalimanlarına geleceksiniz, oradaki plastik geçişlerden hiç kimseden yardım almadan biletinizi alıp uçağınıza bineceksiniz’ diyeceğiz” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
'Engelsiz Havalimanı Projesi, DHMİ, engelli vatandaşlar, Kapadokya Havalimanı, Kapadokya Havalimanı Baş Müdürü Ali Şerit, Kapadokya Havalimanı engelli vatandaşlar, Kapadokya Havalimanı engelsiz, Nevşehir Kapadokya Havalimanı,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları