Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kapadokya Geceleri Festivali başlıyor

17 Nisan, 2012 | 10:41

Kapadokya Bölgesi’nde, geleneksel sanatlar üzerine bir yıldır çalışma sürdüren ‘Geleneksel Türk Sanatları Kültür Merkezi Projesi’ ‘Kapadokya Geceleri Festivali’ ile sonuçlanıyor.

Proje ve bu projenin meyvesi olan festival, Avrupa Birliği-Türkiye Sivil Toplum Diyaloğu İI Kültür-Sanat Programı çerçevesinde, AB-Türkiye Eşfinansman desteği ile Centre Recherches Theatrales Saint Blaise (Paris, Saint Blaise Tiyatro Araştırmaları Merkezi) ve Kapadokya Kültür ve Turizm Derneği (Nevşehir) ortaklığında gerçekleşiyor.

Proje süresince şimdiye dek geleneksel çocuk oyunlarından eski düğün geleneklerine, halk edebiyatından türkülere kadar geniş bir alanda kaybolmaya yüz tutmuş bağları ve kuşaklar arasındaki aktarımı canlı kılmak üzere pek çok çalışma yapıldı. 20-26 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek festivalle, gelenek ve sanat arasındaki ilişkiyi görünür kılmak, bölgede geleneksel sanatlar üzerine eğitim, araştırma ve yaratım faaliyetleri sürdürecek bir kültür merkezinin oluşumu için ilk adım atılması amaçlanıyor.

Festivalin sanat yönetmenliğini, CRT St. Blaise ekibinin de kurucusu olduğu Ali İhsan Kaleci üstlendi. Tiyatro ve geleneksel sanatlar üzerine uzun yıllardır Paris’te çalışmalarını sürdüren yönetmen Ali İhsan Kaleci ve ekibi, bu proje ile Türkiye’de belki de ilk kez, tiyatro ve geleneksel sanatlar bağlamında, bünyesine eğitim kurumlarını da alarak, kapsamlı bir uluslararası girişim gerçekleştirdi. Ve ilk kez, Türkiye’de gerçekleştirilecek bu festival, böyle bir girişimin temsilciliğini üstlendi. Festival, geleneksel sanatları, ikincil sanat olarak gören algılayışın dışında, daha derin bir kavrayışın oluşmasına imkan verecek, geleneksel Türk sanatlarını doğru bir biçimde anlamak ve aktarmak temelinde uzun vadede Türkiye’de kalıcılık, süreklilik sağlamak düşüncesiyle, her yıl uluslararası alanda genişleyerek sürdürülecek.

Yerel, ulusal ve uluslararası düzlemde farklı disiplinlerden gelen sanatçı, akademisyen ve araştırmacıların, turistler, bölge yerel yönetimi ve halkın yer alacağı festival, Türkiye’deki pek çok geleneksel biçimi bir bütünlük içerisinde biraraya getiriyor. Geleneksel sanatların paylaşımı esası üzerine kurulu festival programı ‘geceler’ ve bu gecelere ışık tutacak ‘gündüz’ etkinliklerinden oluşuyor.

Akşam programında ise halk ve sanatçılar biraraya gelecek. Festival her akşam ölüm, neşe, meşk, gençlik, muhabbet, kardeşlik, mecaz-ı aşk temalarından biri altında gerçekleşecek. Bu temalar, farklı geleneksel biçimleri aynı mana bütünlüğünde birleşecek. Bu geleneklere kaynaklık eden tüm unsurlar festivalin çekirdeğini oluşturacak.

Festivalin gündüz programını ise seminer ve yarışmalar oluşturacak. Gerçekleştirilecek seminer ile gelenek ve sanat arasındaki bağ bu kez de teorik düzlemde paylaşılacak. Teori ve pratiğin iç içe olduğu festival, bütün programlarıyla bir bütünlük içerisinde gerçekleştirilecek. Düzenlenen yarışmalar ise geleneksel Türk mutfağından yöre oyunlarına dek, aynı kaynağı açığa çıkaracak ve katılımcılarla paylaşılacak.

Festival, Yunanistan ve Azerbaycan’ın da katılımıyla hem doğu hem Batı ülkelerine bir pencere açacak. Geçmişten günümüze doğru ilerleyen ışık, her iki yöne doğru paylaşılacak. Bu yıl ilki düzenlenecek ‘Kapadokya Geceleri Festivali’ içerisindeki bütün etkinlikler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Geleneksel Türk Sanatları Kültür Merkezi Projesi ile atılan bu ilk adım, uzun vadede sürdürülecek sanatsal çalışmalar için önemli bir başlangıç noktasını oluşturacaktır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Geleneksel Türk Sanatları Kültür Merkezi Projesi, Kapadokya, Kapadokya Bölgesi, Kapadokya Festival, Kapadokya Geceleri, Kapadokya Geceleri Festivali, Kapadokya Geceleri Festivali 2012, Kapadokya Haberleri, Kapadokya Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları