Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kanpolat: Sağlık turizminde payımızı artırmalıyız

18 Nisan, 2018 | 18:20

Kanpolat Saglik turizminde payimizi artirmaliyiz

Uluslararası Antalya Sağlık Turizmi ve Eğitim Derneği Başkanı Kanpolat, Türkiye’nin sağlık turizminden yıllık 2-3 milyar dolarlık pay aldığını söyleyerek, “Bu pay çok yetersiz. Sağlık turizminde payımızı artırmalıyız.” şeklinde konuştu.

Uluslararası Antalya Sağlık Turizmi ve Eğitim Derneği Başkanı Kanpolat, Türkiye’nin sağlık turizminden yıllık 2-3 milyar dolarlık pay aldığını söyleyerek, “Bu pay çok yetersiz. Sağlık turizminde payımızı artırmalıyız.” şeklinde konuştu.

Dr. Mehmet Kanpolat, insanların tedavi olmak amacıyla ikamet ettikleri ülkeden başka ülkelere seyahat etmelerine ‘Sağlık turizmi’ tedavi amaçlı giden kişiye de ‘Sağlık turisti’ denildiğini belirtti.

“Sağlık turizminden yeteri kadar pay alamıyoruz”

Senede yaklaşık 35-40 milyon yabancı turisti misafir eden Türkiye’nin ve ortalama 12-13 milyon turistin geldiği Antalya’nın kitle turizminde bir numara olduğunu söyleyen Mehmet Kanpolat, Türkiye’nin sağlık turizminden ise yeteri kadar pay alamadığını ifade etti.

Sağlık turizminin yeteri kadar gelişememesinde iki temel dezavantaj olduğunu sözlerine ekleyen Kanpolat, ülkemizin 2002’den sonra sağlıkta dönüşüm programı kapsamında sağlık altyapısını ciddi şekilde geliştirdiğini ama bunu yurt dışında yeterince tanıtma fırsatı yaratamadığını belirtti.

“Hastanelerimiz dünya standartlarının üzerinde, birçok gelişmiş ülke hastanesinden daha donanımlı fakat bize hala ikinci, üçüncü sınıf ülke gözüyle bakılıyor.” diyen Kanpolat, “6-7 kişilik odalarda, kötü şartlarda hizmet verdiğimizi düşünüyorlar. Bunu dışarıdaki kişilerden net şekilde duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kanpolat: Sağlık turizminde payımızı artırmalıyız

Mehmet Kanpolat, ikinci dezavantajın ise turist sağlığında kısa vadede kazanç sağlama amaçlı yüksek faturalandırmalar olduğunu söyleyerek, “Bilgisiz faturalandırma, yüksek faturalandırma, adına ne dersek diyelim bir şekilde haksız kazanç elde edilmesi.

Bu kısa vadede kazanç gibi gözükse de uzun vadede ülkemize zarar veriyor ve güvensizlik sorununa neden oluyor. Dünya pazarı ile rekabet edecekseniz fiyatın da abartılmaması lazım, fiyatın iyi ayarlanması lazım.” yorumunda bulundu.

Sağlık turizmi 150 milyar dolarlık sektör

Sağlık turizminin dünyada ciddi pazar olduğuna işaret eden Mehmet Kanpolat, “Bugün dünya sağlık turizmi ekonomik büyüklüğünün 100-150 milyar dolar arasında olduğu söyleniyor. Bunda en büyük payı ise 42-43 milyar dolar ile Hindistan alıyor. Hindistan’ı Tayland, Singapur, Almanya ve Macaristan gibi ülkeler takip ediyor.

Türkiye sağlık turizminden yıllık 2-3 milyar dolarlık pay alıyor. Bu pay çok yetersiz. Sağlık turizminde payımızı artırmalıyız.” diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya Sağlık Turizmi ve Eğitim Derneği Başkanı, Mehmet Kanpolat, Sağlık Turizmi, Sağlık turizmi payı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları